Co s odpadem?

Co s odpadem? – Encyklopedie pro školáky

Široce pojatá kniha pro děti mladšího školního věku popisuje, co je odpad, jak vzniká, jak se třídí a recykluje, jak vznikají smetiště a odkladiště odpadu, jak lze předcházet jeho vzniku, kde všude se nachází. Děti se při četbě této encyklopedie učí, jak se vyznat v nástrahách konzumního života a jak si osvojit různé strategie, které jsou přátelštější k jejich životnímu prostředí.

Recenze

Třídíte odpad? A zajímá vás, co se s ním děje, kam dál putuje? Jak fungují jednotlivé recyklace? Kompost?  Kam se vyhazovaly odpadky v minulosti? Co znamenají piktogramy na obalech? A víte, jak odpadky eliminovat? V této encyklopedii pro školáky se to dozvíte. Přiznám se, že jsem ji přečetla jedním dechem, a i když mám jisté znalosti o této problematice, opět jsem se dozvěděla plno nového. 

Z knihy se mrazivě dozvíte, že naše odpadky najdete po celém světě včetně oceánů i vesmíru. Seznámíte se ale také s různými možnostmi, jak lze sám za sebe odpad omezit. Nejedná se o nic složitého – například používání svačinových boxů místo pytlíků, pití vody z vodovodu místo kupovaných balených vod, půjčování věcí, pořízení věcí z druhé ruky apod. Smyslem encyklopedie je zasvětit do této problematiky naši mladou generaci a ta se pak sama rozhodne, jakým směrem se v budoucnu vydá.

Díky encyklopedii si uvědomíte, že odpad pro jednoho nemusí být odpadem pro druhého a že může ještě udělat hodně služby. Dozvíte se, co se děje s jednotlivým odpadem (organický/stavební /toxický/směsný odpad, kov, sklo, papír, plast, odpadní voda) i kolikrát lze co recyklovat. Odbočka je zde i do minulosti – co vše se opravovalo a proč a kde kdysi lidé z vesnic i měst skladovaly odpadky, když ještě neexistovaly žádné svozy, recyklace. Zajímavé pojednání je o dnešním nakupování, kdy toho nakupujeme zbytečně moc, co kolikrát ani nepotřebujeme a pak se toho zbavujeme. Autorka přináší pár tipů, jak se tomu vyvarovat. Je dobré podotknout, že encyklopedie nám pouze podává informace, neobviňuje nás ani násilnicky nenabádá.

Celá kniha je protkána detailními ilustracemi, které text rozšiřují. Jinde má nejdůležitější váhu právě ilustrace, díky níž si vše skvěle představíme a text ji jen dopřesní. Text je srozumitelný, stručný, bez odborných pojmů, kterým bychom my ani děti stejně asi nerozuměly.

Za mě encyklopedie: “Co s odpadem” ANO, určitě se bude hodit při probírání této problematiky. Koho téma o ochraně životního prostředí zajímá, doporučuji přečíst recenzi i na tyto dvě encyklopedie pro školáky: Jak se vyznat v klimatu a Bez vody to nejde! 

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *