Bez vody to nejde

Bez vody to nejde!

Bez vody to nejde: Encyklopedie pro školáky

Ráno si vyčistit zuby, přes den pít a jít si zaplavat, večer zalít zahradu a vysprchovat se. K tomu všemu potřebujeme vodu. Na druhou stranu děti stále slyší, že by měly vodou šetřit. Proč? Dá se vypotřebovat všechna voda? Odkud vlastně pochází? A co dělá vodu tak zvláštní? Komu patří? Kromě odpovědí na podobné otázky se děti dozvědí také o vodě v lidském těle, v přírodě, v historii, v hospodářství, o fyzikálních vlastnostech vody, o její souvislosti s klimatem.


Bohatě ilustrovaná encyklopedie pro děti mladšího školního věku pojímá téma vody skutečně komplexně a také ukazuje, jak si zachovat tento veledůležitý přírodní zdroj, aby z něj mohl mít prospěch každý.

Recenze

Voda je základem všeho života – bez vody nejde nic. Den za dnem ji potkáváme všude. Pijeme ji, myjeme si v ní ruce a kupujeme věci, ve kterých je skrytá. Často si to ani neuvědomujeme. Bereme vodu jako naprostou samozřejmost.” – touto hlubokou a pravdivou myšlenkou začíná tato encyklopedie.

Oceňuji pevnou vazbu knihy s vhodně barevně zvolenou obálkou knihy. Poměr textu a obrázků je 1:1, což je pro školáky ideální míra, která je neodradí od čtení. Ilustrace má navíc velmi důležitý význam – názorně doplňuje informace obsažené v knize vedoucí k představě i lepšímu pochopení složitějších problémů, kterými se kniha zabývá. Stránky lze libovolně přeskakovat, protože vědomosti z předešlé kapitoly na sebe nejsou vázané.

Z knihy se děti i dospělí dozvědí mnoho informací – kolik pitné vody každý den jednotlivec spotřebuje při běžných činnostech, k čemu potřebuje naše tělo vodu, jak vznikla voda na naší planetě, skupenství vody, druhy vod, koloběh vody, počasí na různých místech světa, k čemu slouží vodojem, vodárna, čistírna odpadních vod; jak funguje rozvod vody do domácností a proč někdy praskají silnice či domy. Druhá polovina knihy zmiňuje problémy s nedostatkem a znečištěním vody způsobené působením člověka, o kterých by děti měly mít také povědomí. Aby však kniha nekončila „tragicky“, posledních pár stran se zabývá lidskými vynálezy, které šetří vodu, využívají její sílu pro výrobu energie a ukazuje cestu, jak se děti a jejich rodiče mohou podílet na ochraně pitné vody.

Protože se encyklopedie zaměřuje na vodu komplexně z mnoha úhlů, lze ji ve školce využít v mnoha tematických plánech jako: Lidské tělo, Počasí, Voda a ryby, Ochrana životního prostředí;  Přírodní živly, Vesmír. Ve škole ji učitelé uplatní v přírodovědě/přírodopisu, vlastivědě/zeměpisu, fyzice i chemii. A i dospělí díky ní mohou načerpat zajímavé informace.  

Mám ráda vzdělávací dětské knihy, které se hlouběji zabývají jedním tématem. Pokud si knihu pořídíte, určitě nebudete zklamaní.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *