Linka a bod

Linka a bod

Když Linka potká Bod, hned si začnou hrát. A že na to hraní nechtějí být samy, pozvou si i své kamarády. Velké a malé, tlusté a tenké. A ti zase své kamarády. Červené a žluté, zelené a modré. Až je z toho svět plný barev a zábavy.
Obrázková kniha pro nejmenší od 2 let o tvarech a barvách, rozdílech a toleranci.


Recenze

Přiznám se, že po prvním rychlém prolistování mě knížka vizuálně nezaujala. A pak jsme ji s 4letou dceru začaly číst a podrobně si všímat ilustrací. Už po druhé stránce se mi začal měnit názor na knihu, která děti zajímavým způsobem seznamuje s BODEM a LINKOU, jejich rozmanitostí, variabilitou; základními a druhotnými BARVAMI a navíc rozvíjí dětskou PŘEDSTAVIVOST.

Knížka vypráví o dvou kamarádech ČERNÉM BODU a BÍLÉ LINCE (díky tomuto barevnému rozlišení děti hravě poznají, z čeho se vzniklé předměty v knize skládají), kteří si řekli, že si budou HRÁT NA NĚCO.  Nenapadlo by mě, kolik toho může vzniknout z jednoho bodu a jedné linky. (Zkuste dětem před četbou dát k dispozici tyto dva vystřižené prvky, které si mohou nůžkami zmenšit/zkrátit a pak experimentováním vytvořit NĚCO, co si přilepí a třeba i dokreslí). Při troše představivosti může vzniknou téměř cokoliv – třeba houpačka, bendžo, šnek, vrtule letadla.

V knížce pak BOD přizve své kamarády a začnou vytvářet s linkou další obrazce. Následně přizve i linka své rozličné kamarády a všichni dohromady začnou vytvářet rozmanité předměty, a to za pomoci pouhých dvou prvků. Ale protože je vše takové černobílé, přizvou ještě své barevné kamarády. Díky nim děti uvidí, jaké barvy vzniknou smícháním barev základních (ČERVENÁ, ŽLUTÁ, MODRÁ).

Knížka má čtvercový formát, pevnou vazbu i stránky. Je nedlouhá (23 stran) a protože převládají ilustrace s minimem textu, je časově velmi nenáročná, a i malé děti u ní vydrží bez problému až do konce. Dvouleté děti možná zaujmou kresbičky, ale pro pochopení toho, co chce knížka předat dětem, ji vidím až tak od 3 let.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *