O MNĚ

Vítám Vás! Mé jméno je Žaneta Křížová

a pracuji jako učitelka v MŠ ve třídě s výtvarným zaměřením. Krom toho, že sama ve volném čase kreslím a maluji, tak nejvíce energie vkládám do tvoření s dětmi. Ráda s nimi zkouším méně obvyklé výtvarné techniky a postupy, nevšední výtvarné náměty, které pak následně předkládám jako inspiraci pedagogům prostřednictvím publikací, příspěvků ve sborníku, seminářů a těchto webových stránek.

Od dětství jsem ráda kreslila, malovala a věnovala se ručním pracím.  Vystudovala jsem předškolní a mimoškolní pedagogiku a po maturitě jsem pokračovala ve studiu na VŠ v oboru: Učitelství pro 1. stupeň ZŠ – výtvarná výchova. V době studií jsem každoročně jezdila na LDT jako vychovatel a lektor výtvarné výchovy, kde jsem vedla výtvarnou výchovu s dětmi ve věku od 9 do 18 let. Po škole jsem nastoupila do mateřské školy, kde od roku 2012 působím dodnes (momentálně jsem 2. rokem na MD). Jsem ráda, že osud mě zavedl právě sem, neboť kde jinde můžete s dětmi realizovat výtvarné lekce několikrát týdně než právě v MŠ.

Mou snahou je střídat techniky, neopomíjet grafiku ani soudobé výtvarné postupy, nabízet méně všední náměty, proto u mě na stránkách klasické náměty moc nenajdete. Většina výtvarných aktivit byla realizována s věkovou skupinou 5-7letých dětí a dovolím si tvrdit, že mnohé jsou aplikovatelné i pro žáky 1. a 2. stupně ZŠ.

Od roku 2015 pro nakladatelství Raabe píšu příspěvky obsahující výtvarné náměty, které najdete ve sborníku: Nápadník pro mateřské školy. Jsem autorkou knihy: Výtvarné náměty a techniky v předškolním vzdělávání a spoluautorkou dalších několika publikací. 

Spolupracuji s nakladatelstvím Portál a nakladatelstvím Zoner Press, pro které recenzuji knihy z oblasti výtvarných technik a nápadů, vzdělávacích a výchovných knih pro děti a metodických knih určené převážně pro pedagogy MŠ. Moje recenze na jednotlivé knihy naleznete v kategorii: Doporučené knihy.

PUBLIKAČNÍ ČINNOST

Publikace

 • Výtvarné náměty a techniky v předškolním vzdělávání. Praha: Raabe, 2017

Spoluautorství

 • Já jsem takový a ty jsi makový. (To jsem já- to jsme my). Praha: Raabe, 2017
 • Čtyři roční období-ZIMA (Jak paní Zima maluje). Praha: Raabe, 2018
 • Čtyři roční období – JARO (Příroda-mocná čarodějka). Praha: Raabe, 2018
 • Aktivity pro dobrodruhy-Tajuplný les (V říši hmyzu). Praha: Raabe, 2020

Příspěvky ve sborníku

 • Příroda-mocná čarodějka. In: Nápadník pro mateřské školy: Hravé náměty pro práci s dětmi. Praha: Raabe, 2015, s. 37.
 • Čaruj, čaruj, vodu mi štětcem přičaruj. In: Nápadník pro mateřské školy: Hravé náměty pro práci s dětmi. Praha: Raabe, 2016, s. 52.
 • To jsem já-to jsme my. In: Nápadník pro mateřské školy: Hravé náměty pro práci s dětmi. Praha: Raabe,2016, s. 38.
 • Jak paní Zima maluje. In: Nápadník pro mateřské školy: Hravé náměty pro práci s dětmi. Praha: Raabe, 2017, s. 36.
 • Od pondělí do pátku budem kreslit pohádku. In: Nápadník pro mateřské školy: Hravé náměty pro práci s dětmi. Praha: Raabe, 2019, s. 42.
 • V říši hmyzu. In: Nápadník pro mateřské školy: Hravé náměty pro práci s dětmi. Praha: Raabe, 2019, s. 44.

Článek v časopisu

 • Výtvarná výchova: web plný kreativních nápadů, inspirace a dobrých rad.
  In: Speciál pro MŠ: Příloha časopisu Řízení školy. Praha: Wolters Kluwer, 2015, č. 2, s. 9-10.
 • Ilustrace na titulní stranu pro zpravodaj obecního úřadu Choustník

UKÁZKY MÉ VÝTVARNÉ TVORBY