Ospálek

Ospálek – Knížka pro usínání

Možná nevíš, že u vás doma žije kromě jiných bytůstek i skřítek Ospálek. Má rád vůni peřinek a nejvíc práce má navečer, když pomáhá dětem do postýlek, aby si všechno hezky zapamatovaly a na nic s mámou a tátou nezapomněli. Můžeš jít klidně spát a už se nemusíš stokrát vracet, protože se chceš ještě napít a vyčurat, anebo nevíš, kde máš plyšáka do postýlky. A jéje, vždyť jste si nedali pusu na dobrou noc. A co pohádka? Třeba o Ospálkovi! No, a co by to bylo za noc bez pyžamka. A vyčistit zuby přece ještě!
Kniha je určena pro děti, které mají obtíže s navozením večerního řádu. Ale nejen pro ně. Hravou formou zpracovává večerní rituály a obsahuje i část textu pro rodiče, kde se autorka snaží pomoci rodičům rozpoznat, jak vypadá dítě zralé na spaní, v čem jsou večerní rituály dobré, pro dítě velmi potřebné a že jejich absence jej stresuje.

Kniha je určena dětem od 3 do 7 let.

Recenze

Pohádkový příběh jsem předčítala mé dceři a mohu proto potvrdit, že je knížka skutečně vhodná od 3 let. Skřítek Ospálek pozoruje večer malého Bořivoje a čeká, až zavře oči a bude mu moct kápnout do očí spací vodičku, co mu zalepí očička. Do rána vodička vyschne a místo ní zbydou ospalky. Předtím jsou ale potřeba vykonat večerní rituály – najíst se, uklidit hračky, vykoupat se, vyčistit zuby, přečíst pohádku, vyčůrat se, napít, dostat pusu od rodičů a spát. Pořadí kroků se bude v rodinách určitě lišit. Důležité ale není pořadí, ale konkrétní činnosti, které jsou skvěle vizualizované. Tyto večerní rutiny provádí dle mého každý rodič automaticky, děti je důvěrně znají, a proto jim bude děj blízký a dokáží se s ním ztotožnit. A kdo s některými má problém, příběh mu pomůže si je ujasnit. Dětem se budou zajisté líbit i barevné celostránkové ilustrace plné detailů. A kdo je bude zkoumat víc, zjistí, že se pokojíček vždy trochu mění (hračky jsou stále stejné, vždy ale objevují na jiných místech stejně jako Ospálek vykukující z jiného místa). Můžeme tak s dětmi navíc hledat v celé knize třeba zajíce, medvěda, míč, Ospálka, kočku apod. To moji dceru bavilo moc.

Jazyk je srozumitelný, textu méně, děj nekomplikovaný. Přiznám se, že mě bylo bližší vyprávět příběh vlastními slovy než ho číst. Díky tomu jsme dál rozvíjeli děj, pokaždé ho něčím dalším doplnili. V knize se opakuje krátká básnička, liší se jen poslední větou naznačující budoucí děj. Mě osobně se zdála zvláštní, a proto jsem ji dceři nečetla v domnění, že by o četbu ztratila zájem. Na básničce je ale zajímavé, že se text vlní a každá věta je napsána jinou barvou.

Od závěrečného textu pro rodiče jsem očekávala podnětné rady, jak lépe zvládnout dítě, co si před spaním vymýšlí, že potřebuje ještě pít, čůrat apod. To jsem se nedozvěděla. Dočetla jsem se určitě pár zajímavých informací týkající se vývoje dětského spánku, spánkovými cykly i proč se děti probouzí. Ale pojednání o tom, že by dítě od 9 měsíců nemělo mít potřebu žádného jídla a od 12 měsíců by mělo spát celou noc, to pro matku dvou nespavých dětí jen rozmíchalo oheň na střeše.

Až na pár drobných výtek bych řekla, že knížka se předškolním dětem bude moc líbit stejně jako mé holčičce, a to je vlastně nejdůležitější.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *