Jak se vyznat v klimatu

Jak se vyznat v klimatu: Encyklopedie pro školáky

Jak se vyznat v klimatu: Encyklopedie pro školáky

Je opravdu stále tepleji? Pocítí vůbec člověk rozdíl jednoho stupně?
Bohatě ilustrovaná encyklopedie pro děti mladšího školního věku popisuje všechno důležité kolem klimatu: jeho rozdíl s počasím, proč existují klimatická pásma či roční období, podle čeho poznáme, jaké počasí bylo v minulosti, i rozmanité ekologické problémy: co jsou skleníkové plyny a jak vznikají, jak můžeme šetřit přírodu a přírodní zdroje, jak vyrábět obnovitelnou energii, jaký důsledek mají klimatické změny i k jakým rozhodnutím v této oblasti v poslední době došlo. Děti si prostřednictvím knihy osvojí základní poznatky o klimatu i způsoby, jakými chránit své životní prostředí.

 

Recenze

Zajímá vás, proč se na naší planetě mění vlivem let klima? Co všechno ovlivňuje její oteplování a jak každý z nás může přispět k ochraně životního prostředí? Tak doporučuji encyklopedii: JAK SE VYZNAT V KLIMATU. Kniha je nabitá informacemi, které budou nové a přínosné i pro dospělé.

Na přibližně 90 stranách zjistíte, jaký je rozdíl mezi počasím a klimatem, co způsobuje střídání ročních období, jaké máme klimatické zóny, jaké klima zde bylo za doby dinosaurů i v době ledové a jak vědci zkoumají počasí z předchozích let na letokruzích, krápnících, ledovcích. Autorka se nejvíce zaměřila na skleníkové plyny, kterých díky dopravě, elektrárnám, továrnám, pálením odpadu, kácením stromů, výrobě i dovozu jídla za poslední léta výrazně přibývá a vlivem toho je na Zemi čím dál tepleji. Díky oteplování je pak počasí extrémnější, na severním pólu ubývá led a moře se otepluje, což má za následek úhyn některých druhů. Po těchto ne příliš optimistických sděleních následují způsoby, jak lze skleníkové plyny omezit (větrné elektrárny, ekologičtější auta, pěstování a koupě našich sezonních potravin, omezení cestování atd.) a tím chránit životní prostředí.

Kromě toho se dozvíte i mnoho zajímavostí, např. kdy je v Austrálii nejteplejší počasí, proč stromy v tropech nemají letokruhy, jak je možné, že na Antarktidě se nikdy nemůžeme nachladit, jak chrání lidé ledovce před roztáváním, kolik gramů skleníkových plynů vyprodukují jednotlivé dopravní prostředky na osobu a kilometr anebo kolik stromů na osobu je potřeba na odbourání oxidu uhličitého za rok ježdění autem, letem letadlem, roční spotřebu potravin atd.

Kniha není dělená na kapitoly, ale po prostudování celé encyklopedie pochopíte, že členění není potřeba. Ilustrace převažují nad textem, avšak právě ty zprostředkovávají hravou formou další nové informace včetně popisů, díky nimž si dokáže malý čtenář i dospělý daleko lépe představit a hlavně pochopit vše důležité kolem klimatu. Ač je textu méně, je hutný.  Autorka si dala velkou práci, aby bylo tak náročné téma srozumitelné dětem.

Pro dnešní dobu velmi hodnotná encyklopedie, při níž si každý uvědomí, kolik našich běžných činností se podílí na změně klimatu. Kniha může být nápomocná i učitelům v rámci výuky, kde mohou čerpat informace a pro lepší pochopení využít zmíněné ilustrace. Líbí se mi úzké zaměření knihy, díky čemuž se seznámíme s touto tématikou do detailu.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *