Vlaštovičky štěbetají, z jara totiž radost mají

Vlaštovičky štěbetají, z jara totiž radost mají – Tematické celky a pracovní listy pro MŠ

Pracovní sešit zaměřený na období jara a léta je rozdělený na dvanáct týdenních bloků s jednoduchými popisy činností. Veškeré aktivity jsou rozepsány na jednotlivé dny a autorka dbá na jejich vyváženost v kontextu celého týdne. Zabývá se prvotní motivací, následně komunitním kruhem, nabízí činnosti výtvarné, pohybové, hudební, v prostoru, u stolečku a nápady na pobyt venku. Ke každému týdnu jsou připojeny tři pracovní listy, které přímo navazují na určité činnosti a aktivity, které se v knize objevují. Sešit tedy může sloužit velmi dobře jako podklad pro každodenní přípravy začínajícím učitelkám. Těm zkušenějším pak přináší jednoduchý přehled činností, které si mohou následně skládat podle vlastního uvážení a vybírat si z pracovního sešitu pouze ty, které se jim líbí.


Jde o první díl série tří pracovních sešitů cílených vždy na jednu část roku. Na sešit budou navazovat obdobně koncipované další dva díly zaměřené na aktivity podzimní a zimní.

Recenze

Prvně bych chtěla zmínit, že si lze pořídit ucelenou sérii 3 pracovních sešitů na celý školní rok. Tento pracovní sešit je zaměřený na období JARA a LÉTA, v nakladatelství Portál vyšel sešit i na PODZIM (Podzim ťuká na vrátka, připravte se, zvířátka) a ZIMU (Zima už je zase tady, sníh nám vlezl do zahrady).  Všechny díly jsou zpracované pro 4-5 leté děti, ale plno aktivit lze přizpůsobit věkové skupině, se kterou pracujete.

Pracovní sešit je nejideálnější pro začínající učitelky, které jednak nemají ještě zásobu her, a tak nějak tápou, jak uspořádat jednotlivé činnosti v průběhu dne i týdne, aby se vyváženě prolínaly všechny vzdělávací oblasti. Nechybí zde v bodech smysl tématu a u každého dne pedagogický záměr a očekávaný výstup. Jako začínající učitelka bych ani na okamžik neváhala si koupit celou sérii pro její ucelenost.

Ve své knihovně mám už i sešit: Podzim ťuká na vrátka, připravte se, zvířátka a v porovnání s ním jsem zde načerpala víc inspirace, ale berte toto mé tvrzení s nadhledem. A proč? Protože každá učitelka má jinak obsáhle zpracovaná jednotlivá témata. Velké plus dávám originálním pracovním listům a množstvím pexes například klaunů, pejsků, hmyzu, které lze využít i jinak. Sešit obsahuje opět 12 tentokrát jarních a letních tematických celků (Jarní probuzení, Zvířátka na dvorku, Velikonoční pomlázka, Rej čarodějnic, Mámo, táto, máte svátek!; Co se děje v trávě?, Indiánská výprava, V cirkusovém stanu, Hrátky s Večerníčkem, Hurá na prázdniny k moři!, Jedeme do zoo, Montéři). Každé téma je rozpracováno na dny v týdnu. Každý den obsahuje komunikativní kruh, činnosti u stolečku, činnosti v prostoru a pobyt venku. Činnosti jsou popsány stručně, ale velmi pochopitelně, autorka nepředkládá mnohdy podrobný popis (např. povídáme si o zvířátkách, nad knihou) u písniček a básniček většinou jejich text chybí, ale dle uvedeného autora je lze snadno dohledat v jiné literatuře. Ke každému tématu máte 3 pracovní listy A4 vhodné k okamžitému okopírování bez nutnosti zvětšování. Hodně mi i pomohlo při hledání a orientaci, že PRACOVNÍ LISTY jsou v textu napsány velkými psacími písmeny.

Za mě bych tento i další dva pracovní sešity určitě doporučila jak začínajícím, tak zkušenějším paní učitelkám, které zde objeví plno další nové inspirace.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *