Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky
Předškolákovy týdeníčky jsou první a dosud jediná komplexní příprava pro předškoláka na našem knižním trhu. Kniha je rozdělena do 4 SEŠITŮ (Jízda tužkou, Hlavičkové úkoly, Praktik pro život, Pohybovky), které jsou koncipovány na 40 týdnů, tedy k 9 měsíční přípravě.
Na knize spolupracovali lékaři, pedagogové, speciální pedagožka a psycholožka. Publikace obsahuje více než tisíc ručně kreslených obrázků a byla otestována na 5letých dětech.
Recenze
Nejdelší knižní recenze, co zde najdete. I tak se jedná pouze o nástin této komplexní přípravy prověřené na více než 20 000 dětech! Povinně doporučuju koupit, pokud máte doma předškoláka a chcete ho perfektně připravit do školy. A povinně bych týdeníčky doporučila i všem učitelkám pracující s předškoláky – získáte tu tolik nových materiálů, že nebudete vědět, co s nimi!
Soubor se skládá ze ČTYŘ PUBLIKACÍ rozdělených dle typu úkolů (viz. níže). Jednotlivé sešity nelze koupit zvlášť! Každá publikace obsahuje úkoly rozdělené do 40 týdnů, nechybí ani PRÁZDNINOVÉ BONUSY. Týden v každé publikaci neskrývá jen jeden úkol, sestává se třeba i z 9 drobných úkolů. Publikace jsou plné stovky detailních barevných kreseb, díky čemuž úkoly zaujmou děti ještě víc. Jen všechny listy pro kopírování nelze využít, protože právě barevnost hraje mnohdy při plnění úkolů zásadní význam. Vůbec to neberte jako negaci, protože je sada primárně určena pro domácí přípravu, jen jako učitelka v tom vidím hned záměr rozmnožovací pro x desítek dalších hlav. 😀 Další součástí sešitu je velká KOSMICKÁ MAPA, kam si děti za splněné úkoly lepí kosmické NÁLEPKY (160 ks). Vždy když splní z jednoho sešitu týdenní úkoly, nalepí si samolepku do mapy. Celkem by si tak za týden měly děti nalepit 4 samolepky – myslím, že lepší motivaci pro domácí přípravu autoři vymyslet nemohli.
Pojďme se vrhnout co nejstručněji na obsah jednotlivých sešitů i s jejich ukázkou.
POHYBOVKY – cvičení pro rozvoj obratnosti, rovnováhy, tělesné zdatnosti, křížených pohybů atd. Co týden, to 1 cvik. Cviky se střídají, neopakují, nevyžadují speciální pomůcky. Každý z nich je do detailu popsaný, zároveň i vyobrazený na fotografiích cvičícího dítěte. I děti mnohdy zvládnou z obrázku vyčíst fáze pohybu. Cviky jsou většinou motivované hrou na něco. Každý cvik obsahuje název, kraťounkou říkanku naznačující popis cviku. Nechybí poznámky pro RODIČE, čeho si při cvičení všímat, v čem dopomoct, možné obměny (toto hodně pomůže i učitelkám). A aby toho nebylo málo, po cvičení si děti mohou obtáhnout a vybarvit menší černobílý obrázek vložený u každého cviku.
JÍZDA TUŽKOU – grafomotorická cvičení, která jsou potřebná pro pozdější psaní. Jsou v černobílém provedení, tudíž pro případné kopírování ideální. Najdete tu různé klikatice, čáry, tečkování, vlnky, zubatice, obloučky, dokreslování druhé poloviny obrázku. Prázdninový bonus obsahuje psaní čísel od 0 do 9 (líbí se mi i nápad, že kromě psaní čísel do řádku např. číslem 2 dokreslují šatní ramínka, 3 – srdíčka atd.). Grafomotorika nemá chybu – každý list je motivován konkrétním předmětem /jevem/ zvířetem. Děti tak nekreslí spirály, ale bludiště pro myšku; ovál představují vajíčka od slepičky a zubatice zuby krokodýla. To vše je vždy doplněno o krátkou říkanku (=další studnice inspirace). Tím, že děti kreslí něco konkrétního, víc je budou cvičení bavit a líp jim to i půjde.
PRAKTIK PRO ŽIVOT – témata seznamující děti s praktickými životními situacemi a světem kolem nich. Děti si doma zopakují mnoho poznatků hravou formou a mnohému se i přiučí. Pokud by jim nějaká oblast nešla, nebavila je, přeskočte ji, s většinou se dítě totiž setká ve školce a později i ve škole. Témata zde najdete výchovná i vzdělávací a to o: slušném chování, ovoci a zelenině, ročních období, měsících, dnech v týdnu, hodinách, oblékání, sportech, dopravě, rostlinách, stromech, zvířatech, penězích. Nechybí mi tu žádné zásadní téma. Vše je do detailu promyšlené, má hodnotu, nápad. Děti nejčastěji odpovídají na různé otázky týkající se poznatků o tématu či jejich životních zkušeností; stříhají obrázky ze sešitu a lepí je do správných kolonek dle toho, kam patří; kroužkují správnou verzi, spojují k sobě dvojice, plní různé úkoly jako telefonování, založení herbáře atd. Na jednoduché otázky odpověď nenajdete, ale mnoha případech je pod otázkou kurzívou vepsána odpověď. Pro mě je tento sešit TOP1, ze kterého budu hodně čerpat v rámci týdenních plánů.
HLAVIČKOVÉ ÚKOLY – pracovní listy v barevném provedení procvičující barvy, geometrické tvary, protiklady, počty, výslovnost, množné číslo, méně – více, větší – menši; rýmy, rozdíly, slabiky, prostorovou orientaci atd. Tematicky nejsou rozdělené (např. na zimní tematiku, dopravu apod.), Učivo se v sešitu průběžně opakuje, což je v tomto případě zcela na místě. Děti tak opakovaně pracují s geometrickými tvary, barvami, ale vždy se jedná o jinak koncipovaný úkol. I zde děti mají za úkol vystřihnout obrázky po okraji a vlepit je do listu. Co je důležité – nikdy se tím neporuší pracovní list na druhé straně. Kromě zadání autorka nabízí i další úkoly, jak lze s listem ještě pracovat (např. při počítání zeleniny je zde i otázka: Jakou zeleninu máš nejraději?), dále hry, či pojmenování obrázků.
Na trhu je plno publikací připravující na školu. Nejsou ale tak široce a komplexně zaměřeny jako tato sada. Jako učitelka předškoláků říkám, že chybu uděláte pouze tehdy, pokud ji dětem nepořídíte. Díky ní si zopakujete vše, s čím se dítě ve školce setkalo a co ve škole i v životě bude potřebovat.