Průvan a Meluzína

Průvan a Meluzína – Dobrodružná grafomotorika

Kája je hodný, ale trochu ustrašený kluk. Ve škole to občas nemá s ostatními spolužáky jednoduché. Jednou se po cestě ze školy před nimi schová ve starém opuštěném domě na náměstí. A tam začne jeho dobrodružství, které mu nakonec pomůže k tomu, aby se dokázal svého strachu zbavit.


Pracovní sešit je určen k procvičování grafomotoriky zábavnou formou. Díky tomu, že se nejedná o jednotlivé úkoly, ale souvislý příběh, je dítě vedeno k tomu, aby prošlo všemi úkoly bez vynechávání, které cíleně rozvíjí jeho grafomotorické dovednosti. Posloupnost děje rozvíjí i jeho chápání v oblasti seriality a v důsledku vede také k posílení čtenářských schopností.

Recenze

Za touto publikací s neuvěřitelnými 59 pracovními listy stojí Patricie Koubská, která ilustrovala nejednu knihu jako: Muzikohrátky, Špunti ve školce, Kdo se směje, nepláče; Co teď a co potom?, Veselý rok s pohádkami, Rok stromů, Rok s pohádkami, hádankami a říkadly; Výchova prožitkem, Věci, které dobře známe, do říkanky zamícháme atd.  

Vraťme se k této knížce. V čem je publikace plná pracovních listů jiná než ty ostatní? Především v tom, že se zároveň vedle grafomotoriky objevuje i dobrodružná pohádka o jednom hodném klukovi, který se bojí dvou spolužáků, kteří mu provádí samé lumpárny, ale díky Průvanu a Meluzíně vše dobře dopadne. Vytvořené pracovní listy jsou jakousi ilustrací k pohádce, kdy úkolem dětí je je dokončit podle zadaných úkolů – to děti nutí jednotlivé pracovní listy nepřeskakovat.

Z  úkolů na děti čeká obtahování tvarů, doplňování, dokreslování, vybarvování dle pokynů, spojování teček, bludiště i prostor pro čmárání (začernění tabule).  Pracovní list často obsahuje víc než jeden úkol (např. obtahování čar + spojování teček).  U plnění úloh si děti navíc procvičí svou trpělivost, koncentraci, orientaci v ploše i rozlišování.

Průvan a Meluzína je určena pro předškoláky, která je připraví na budoucí psaní a čtení zábavnou formou. Většinu úkolů hravě zvládnou i mladší děti, ale pár listů je skutečně určeno pro ty nejstarší předškoláky (u spojování teček se dostávají až k číslu 45).

Grafomotoriku využijí předškoláci při domácí přípravě na školu. I ve školce by našla uplatnění, ale zde není vždy tolik prostoru vyplňovat denně pracovní listy, ač nereálné to určitě není. Knihu můžete nabídnout i začínajícím čtenářům, kdy díky velkým tiskacím písmenům a nedlouhému textu na jednotlivých listech čtení hravě zvládnou.  A pokud máte doma 3 leté dítko, které by ještě úkoly nezvládlo, lze knížku zatím využít jen k četbě pohádky, kdy pracovní listy budou sloužit jako ilustrace, které děj skvěle vykreslují. Za mě takovéto knihy s nápadem jednoznačně do domácích knihoven ano.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *