Jógové pohádky

Jógové pohádky – Pohybové chvilky v MŠ

Jóga je báječným doplňkem pohybových aktivit, zvládnou ji děti již od tří let, učí je poznávat svoje tělo i duši, relaxovat, rozvíjet tvořivost a fantazii i sociální vztahy. V knize najdete 12 jógových pohádek, které vždy doplňuje krátká jógová rozcvička – rozběhání, opakování a nácvik nových jógových pozic, jógové hry, cvičení ve dvojicích s využitím nejrůznějších pomůcek (jógové karty, šátečky, švihadla, drátěnky…), dechová cvičení a závěrečná relaxace. V závěru celé knihy je uveden přehled použitých pozic s popisem, jak je cvičit, a jejich přesná ilustrace.
Kniha představuje jednoduchý, ale zároveň přehledný a komplexní soubor 12 lekcí dětské jógy. Pro začínají a méně zkušené učitelky-lektorky bude praktickým průvodcem, který jim pomůže s uspořádáním lekce-pohybové chvilky, zkušenější kolegyně by knihu mohly využít jako inspiraci. Pomocí otázek na konci každé kapitoly se pak mohou s dětmi pustit do větších jógových hloubek.

Recenze

S jógou jsem se poprvé setkala v knížce: Jóga pro děti. Dlouho jsem ji odkládala z dětmi zkusit. A pak se mi jednou hodila jógová sestava do tematického celku. Nevěřila jsem, jak hernu vystřídalo ticho, děti pomalu a vědomě napodobovaly pohyb – to byl první impulz ji zařazovat častěji. Jen inspirace z jedné knihy nebylo tolik. A tak jsem ráda, že vznikla kniha další: JÓGOVÉ POHÁDKY.

Jak už sám název napovídá, v knize najdete pohádky, a to rovných dvanáct. Každá kapitola má stejnou strukturu. Obsahuje vždy seznam pomůcek, přivítání, názvy jógových pozic objevující se v pohádce, tři aktivity, pohádkový příběh na necelé 3 stránky, relaxaci, pár otázek k zamyšlení a kratší navazující příběh o kapce.

Kniha je o putování dešťové kapky, jejíž snem je stát se kapkou v moři. Než se ale k němu dostane, ocitne se na různých místech (na stromě, květině, mechu, kabátě, ve sněhové kouli, okně, balvanu v řece…)  a všude vyslechne či uvidí nějaký příběh=pohádku.

Kdo nechce dělat celou jógovou hodinu, vystačí si jen s pohádkou. Ty na sebe nenavazují, vždy pojednávají o někom jiném (o lidech i zvířatech), odehrávají se v jiném prostředí, s jinou tématikou, takže není nutné je číst popořadě. Autorka ale pohádky poskládala tak, že první se odehrává na podzim a další pohádky postupně přechází do zimy, jara a končí parným létem. V pohádkách se navíc děti dozví, proč není dobré lhát, mít nepořádek ve věcech, nekřičet v lese atd.

Trochu mě mrzí, že přivítání, aktivity a mnohdy i relaxace nesouvisí s pohádkou, proto by mě nenutilo je vždy striktně zařazovat.  Aktivity se převážně týkají nácviku a opakování jógových pozic, rozvíjení sociálních vztahů, dechových cvičení, takže určitě z nich občas nějakou využiju.

Všechny jógové pozice jsou v pohádkách tučně zvýrazněné, v každé pohádce se objevuje vždy 10-15 různých pozic. Ač autorka na začátku každé pohádky uvádí, které jsou nové a které by už měly mít děti osvojené, tak pokud budete pohádky přeskakovat, bude potřeba s dětmi všechny jógové pozice nejdříve projít a to třeba díky uvedeným aktivitám.

Přehled všech 44 jógových pozic objevující se v pohádkách, najdete na konci knihy. Co 1 kreslená ilustrace pozice, to 1 stránka. Jsou názorné a i laik z ní bez problému vyčte, jak pozici provést. Doporučuji všechny nakopírovat, zalaminovat, protože se vám budou při nácviku i osvojování pozic hodit.  Kniha je přehledná, srozumitelná i pro úplné začátečníky jógy.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *