Pepo! Ty popleto!

Pepo! Ty popleto! – Obrázková etiketa pro nejmenší

Volné pokračování úspěšného leporela Edo! Ty neposedo! rozvíjí příběhy Edova kamaráda, opičáka Pepy. Tentokrát je v zemi zvířátek zima a všichni se chystají na Vánoce a také oslavu nového roku. Texty v bublinách dokreslují malé příběhy mezi hrdiny knížky. Mimo etikety se leporelo zaměřuje i na emoce. Má Pepa strach? Je Eda veselý, stará myška osamělá? Poznáte spoustu povolání – výpravčí, prodavač, policista, úřednice… Můžete hledat jednotlivá zvířátka a sledovat jejich příběh. Hlavně si ale užijete spoustu komických situacích, které vám budou i z našeho „člověčího“ života blízké.

Recenze

Kdo má doma leporelo: Edo! Ty neposedo! a líbilo se vám, tak určitě neváhejte sáhnout i po tomto pokračování Pepo! Ty popleto! – nezklame vás. Já i moje dvouletá dcera doporučujeme oba tituly všemi deseti. A teď už k podrobnější recenzi.

Oba tituly mají společný formát, zvířecí hrdiny i dialogy postav v bublinách. Pepo! Ty popleto!  se od svého předchůdce liší se v písmu, které je zde velké tiskací a pro začínající čtenáře tudíž vhodnější než psací; neobsahuje básničky a hlavně se liší tematicky. Předchozí titul: Edo! Ty neposedo! má za mě o trochu širší využití, protože je tematicky zařazený do různých prostředí (domov, školka, obchod, koupaliště, supermarket, nemocnice, divadlo, les, nádraží) a dá se tak do knihy nahlížet v rámci výchovy o slušném chování celoročně.

Pepo! Ty popleto! naopak dopodrobna mapuje předvánoční období až do Silvestra, včetně zimních radovánek a sportů, takže největší využití najde v období zimy. Kniha vás zavede do centra města, předvánočních příprav, na adventní trhy, na Štědrý den do mnoha domácností, na hory i silvestrovskou oslavu do hotelu. Děti zjistí, že u každého probíhají Vánoce tak trochu jinak, stejně tak i dovolená.  

Kniha je většího čtvercového formátu s velmi pevnými stránkami, které jsou skoro nezničitelné. V příbězích vystupují polidštěná zvířata, díky rozmanitým zvířecím druhům se děti lépe zorientují a dokážou snáz vyhledat jejich pokračující příběh na další stranách. Kdo vidí leporelo poprvé, možná ho na první pohled zaskočí změť postav, situací, bublin. Stačí si ale k němu sednout, začít si ho důkladně prohlížet a zjistíte, že se jedná o velmi promyšlený záměr. Bubliny skvěle dokreslují zobrazované mnohdy vtipné situace vycházející z reálného života, které jste v mnoha případech zažili vy i vaše děti a proto vám bude kniha daleko bližší. Věřím, že nejednou se upřímně některým situacím zasmějete. Kromě etiky, bezpečnosti, emocí, mohou děti poznávat různá povolání, vztahy mezi lidmi a dojít k mnoha poučením.

Edu neposedu máme doma už víc jak půl roku a pro moji 2,5letou dceru to je stále její nejoblíbenější kniha, po které sahá neustále v průběhu dne i před spaním. A teď máme druhou. Až bude dcera starší, chci s ní začít rozebírat jednotlivé situace, povídat si o nich, rozvíjet jejich děj; rozhodovat, zda se postavy chovají správně či nikoliv, vyhledávat na dalších stranách příběh stejné rodiny atd. Nedlouhá kniha, u které lze příjemně strávit x hodin s malými i většími dětmi a stále bude co objevovat.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *