Jóga ve školce

Jóga ve školce

Jóga ve školce

Knížka představuje soubor her a inspirací pro pohybové aktivity vycházející z jógy a upravené speciálně pro děti předškolního věku. Metodický úvod se věnuje důležitým otázkám rozvoje koordinace pohybu a dechu, rozvoji jemné motoriky pohybu, specifikům, které zohledňujeme při různém věku dětí, vhodné skladbě cvičení, náročnosti, motivaci. V následujících oddílech najdeme různé situace, v nichž cviky, hry a pohybové aktivity můžeme zařadit, a ke každé velké množství konkrétních návodů se stručnými motivačními pasážemi doplněnými obrázky. Motivační obrazy k pohybům a hrám se opírají o jevy ze světa rostlin, zvířat, přírody obecně. Aktivity rozvíjejí pohybové, koordinační dovednosti, rovnováhu v klidu i při pohybu, správné držení těla a správné dýchání, schopnost relaxace. Některé celky jsou určeny pro zklidnění, jiné pro aktivizaci, všechny však spojuje hravost a zábavnost, při kterých si děti ani neuvědomují, že probíhá nějaký řízený program zacílený na rozvoj určitých dovedností.

 

Recenze

V prvé řadě chci říct, že jsem doposud s dětmi jógu necvičila, protože jsem neznala skoro žádné pozice, ani nevěděla, jaké z pozic by byly pro děti vhodné, zvládnutelné a v čem by byly přínosné. Navíc mi chyběl v knihovničce zásobník jednotlivých jógových pozic, aby mohlo cvičení plynule navazovat. Ano, na internetu je toho spousty, ale v tomhle směru jsem byla trochu lenivější si informace vyhledat. Potom jsem objevila tuto knihu pro učitelky MŠ, která mi nejen objasnila, k čemu všemu je jóga dobrá pro děti i dospělé, ale také mi poskytla zásobník pozic s  kreslenou ilustrací, kdy u každé je uvedeno, jaké má pozitivní účinky na naše tělo. Kromě toho mi i ukázala možnosti různých sestav propojených s příběhem, či pohádkou. Pro mě největším přínosem byla strukturovaná ukázka hodiny, kdy již vím, jak začít, co bude následovat a čím je vhodné lekci ukončit. Sama za sebe mohu knihu: „Joga ve školce“ vřele doporučit všem pedagogům MŠ. Je přehledná, srozumitelná, dobře strukturovaná, plná ilustrací a fotografií, ve které najdete vše potřebné pro cvičení jógy s dětmi. Obsahuje i dostatek pozic, se kterými si v praxi určitě vystačíte.

Podrobněji o knize:

Na začátku knihy najdeme stručné, ale jasné objasnění jógy – pro ty, kteří zkrátka o ní zatím moc neví. Neboť se jedná o jógu pro děti, autorka po celou dobu používá českých názvů, cviky propojuje s vyprávěním příběhu, pohádky nebo básničky. Kniha je systematicky uspořádána od nejjednodušších pozic přes kratší sestavy až k delším cvičením celkům.

První kapitola se věnuje ROZCVIČENÍ, kdy si každý pedagog doplní vlastní rozehřívací hru, autorka však navíc předkládá rozcvičku na protažení, uvolnění a hluboké dýchání.  Následuje známá jógová sestava: Pozdrav slunci popsaná slovně i obrazně pomocí fotografií dítěte.

Druhá kapitola obsahuje jednotlivé POZICE, které jsou slovně popsány a doplněné o kreslenou ilustraci daného cviku. Velké plus spatřuji s uvedením pozitivních účinků u každé jógové pozice, díky tomu víte, jaký cvik je vhodný např. pro určitou část páteře, trávicí systém atd. Jedná se převážně o cviky s názvy zvířat řazených podle základních poloh od stoje, přes vzpor, klek, sed, po leh na zádech a břiše.

MINISESTAVY NA 5-10 MINUT jsou obsahem třetí kapitoly. Jedná se o jednu pozici doplněnou o krátký příběh. 20-30 MINUTOVÉ SESTAVY se skládají ze 4 pozic provázaných příběhem a končí motivovanou relaxací.

Druhá část knihy zahrnuje kapitoly: Hry, Pohádková jóga a dýchání.  V HRÁCH najdete delší jógové sestavy, které se od přechozích mini sestav liší tím, že jsou celé provázané příběhem, který na sebe navazuje. POHÁDKOVÁ JÓGA je rozdělená do čtyř samostatných částí (V přístavu, Loď vyplouvá, Na širém moři, Bájný ostrov). Nejsou již zde popsány slovně cviky, jedná se o souvislý příběh protkaný fotografiemi poloh. Poslední kapitola se věnuje DÝCHÁNÍ, neboť díky němu můžeme být klidnější a mít pevné zdraví, pokud ho správně provádíme. Díky několika základním polohám si jednotlivé dýchání osvojíte a více v životě uvědomíte.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

1 názor na “Jóga ve školce”

  1. Pingback: Vesmír | Výtvarná výchova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *