Zázračná proměna opičky Pepiny

Zázračná proměna opičky Pepiny

Zázračná proměna opičky Pepiny aneb Jak opice k dobrému vychování přišla 

Pracovní sešit se zábavnými úkoly nejen z oblasti etické výchovy je určen pedagogům v MŠ a rodičům předškolních dětí. Malá opička Pepina se narodila v zoo, postupně se učí orientovat ve světě zvířat i lidí, poznává jejich zvyklosti. Děti spolu s ní procházejí příhodami, které jsou doprovázeny úkoly. Při nich dokreslují, vymalovávají obrázky, spojují je, volí správné varianty, procvičují si základní pravidla a návyky v oblasti mezilidských vztahů, hygieny, životosprávy, oblékání, stolování, bezpečného chování na silnici, ekologie apod. Celý sešit lze použít jako pomůcku pro komplexní projekt, lze však také pracovat výběrově s jednotlivými listy. Kniha je psána pro učitelky MŠ a rodiče předškolních dětí.

 

Recenze

Drobný sešit s pracovními listy pro předškolní děti je zhotoven v černobílém provedení ve formátu A4. Díky velikosti sešitu i jeho černobílému zpracování jsou listy ihned připravené ke kopírování bez nutnosti zvětšování.

Publikace nemá obsah, na základě něhož byste mohli rychle vyhledat konkrétní téma. Je potřeba si knihu prolistovat a zorientovat se v ní. Mě samotné to trvalo po důkladném studiu přibližně hodinku a hned jsem díky souvislému příběhu pochopila, jak činnosti na sebe navazují a tudíž při příštím vyhledáváním konkrétních pracovních listů budu vědět, jaká témata kde nalézt. V knize objevíme celkem 60 pracovních listů. Na všech listech je zobrazena opička Pepina – buď jen doprovodně u textu s příběhem, nebo je součástí pracovních úkolů.  Při náhledu na ukázku knih mě upřímně listy moc neoslovily svou ilustrací a obávala jsem se, že v sobě neponesou tolik vzdělávacích poznatků, ale abych nesoudila jen podle prvního dojmu, vzala jsem sešit do ruky a zjistila, že moje domněnka byla mylná.

Na každém pracovním listě je vepsán kratší text vyprávějící plynulý a navazující příběh o nevychované opičce žijící v zoo, která byla velmi zvídavá, zajímalo ji vše kolem sebe, ale především ji zajímali lidé, podle kterých se ráda opičila. Jednou uviděla školku a chtěla do ní také chodit, ale její pečovatelka jí to nedovolila, protože by tam díky své nevychovanosti dělala jen ostudu. A neboť opička opravdu moc chtěla chodit do školky s ostatními dětmi, rozhodla se, že se změní ve slušně vychovanou opičkou. Postupně se opička na pracovních listech učí: mýt, čistit zuby, upravit se, správně se oblékat (druhy oblečení, oblečení dle ročního období, pořadí oblečení při oblékání, oblečení dle povolání), stolovat (sezení u stolu, správné umístění příborů na stole, jejich držení a na jaké pokrmy se používají, co při jídle nedělat, používání párátka, mytí potravin), vybrat zdravější jídla/činnosti prospěšnější zdraví, zakrývat rukou ústa při kašlání, spravedlivě se rozdělit s ostatními dětmi o dobroty, poznat špatné chování, učí se poprosit, poděkovat, různě pozdravit během dne, správně se chovat v parku/v lese/v autobuse/při přecházení silnice/při vyučování/o přestávkách, třídit odpad. Kniha končí tím, že se opička dostane do 1. třídy, kde po zvládnutí úkolů patří k nejvychovanějším žákům.

Kromě příběhu obsahují listy zadání úkolu zvýrazněné tučným písmem. Pro praxi bude sešit vhodnější, pokud si vyberete pracovní listy, které se vám líbí a ty si rozřadíte do témat v průběhu roku (kamarádi, vztahy a chování, ovoce a zelenina, ráno-poledne-večer, ochrana životního prostředí, les, doprava, povolání).

Mezi úkoly najdete například: řazení obrázku dle časové posloupnosti, přiřazování/spojování správných dvojic, vybarvování celého obrázku i části obrázku dle určeného kritéria, třídění, dokreslování, vyhledání nesmyslů/chyb, počítání, vyprávění dle obrázku/komiksu, hledání správné cesty atd.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *