Melouny k nakousnutí

  • Výtvarný záměr: seznámit se s nejjednodušší formou tkaní, zvládnout proplétat proužky osnovou
  • Výtvarná technika/postup: tkaní z papírových proužků
  • Pomůcky: na jedno dítě: 1 červený, 1 oranžový, 1 zelený barevný papír A4; nůžky, tužka, popř. pravítko, lepidlo v tubě, černý fix
 

Motivace a hra

  • Poznávání ovoce a zeleniny a jejich třídění
  • Smyslová hádanka: Voní to jako… jako meloun – lze přinést malý kousek skutečného melounu, anebo dát přivonět např. vonnému olejíčku, sprchovému gelu s vůní melounu.
  • Popis melounu – tvar, velikost, barva, povrch, váha, chuť, velikost.

Realizace výtvarné činnosti

Děti si červený papír A4 přehnou na polovinu. Nahoře, kde se papír rozevírá, si udělají tužkou vodorovnou linku, nad kterou se podepíší (pokud umí) a odevzdají učitelce, která na tuto linku narýsuje 7 bodů v rozestupech po 2,6 cm. Od této chvíle již pracujeme u předškolních dětí po menších skupinkách z důvodu dopomoci, kontroly. Děti si nalinkují svislé čáry od daných bodů až dolů, vezmou si nůžky a stříhají po těchto čárách až k vodorovné lince. Nakonec papír s hotovou osnovou rozevřou. Dále si vezmou 1 oranžový papír A5, položí si ho na výšku a buď od ruky, nebo s dopomocí pravítka si nakreslí po celé šířce proužky, které si vystřihnou a začnou oranžové proužky protkávat osnovou.

Vezmou si první proužek a provlékají ho osnovou tak, aby procházel jednou nahoře a podruhé dole. Postup opakují tak dlouho, až se dostanou na druhý konec osnovy. Druhý proužek provléknou tak, aby procházel jednou dole, podruhé nahoře neboli „na střídačku“ oproti sousednímu. Proužky posouváme k okraji a až na úplném konci přilepíme z obou stran všechny jeho konce (z důvodu kontroly správného provlékání). Každé dítě si určí, zda chce mít světle nebo tmavě zelenou kůrku, neboť skutečná kůra se skládá z pruhů obou těchto barev. Vezmou si papír a kůrku si tužkou předkreslí. Dbáme, aby byla co největší a její šířka nebyla příliš silná. Kůrku si vystřihnou (zbytky papíru si schováme pro jiné činnosti), potřou lepidlem na straně, kde je viditelná tužka a přilepí na protkaný papír. Vyčnívající červené okraje nůžkami odstřihnou a pomocí černého fixu nakreslí do dužniny černá semínka typická pro meloun. Množství, umístění i tvar semínek necháme na dětských představách.

Melouny k nakousnutí

Přesný návod pro výrobu tkaných melounů naleznete ve videu na youtube

Závěr

  • Vyfocení dětí s melounem
  • Ochutnávka: Meloun – Za odměnu dětem koupíme jeden meloun, nakrájíme ho na půlkruhy, jako jsme vytvořili a s chutí se do něj zakousneme.
Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *