Podzim ťuká na vrátka, připravte se, zvířátka

Podzim ťuká na vrátka, připravte se, zvířátka – Tematické celky a pracovní listy pro MŠ

Pracovní sešit zaměřený na období podzimu je rozdělený na dvanáct týdenních bloků s jednoduchými popisy činností. Veškeré aktivity jsou rozepsány na jednotlivé dny a autorka dbá na jejich vyváženost v kontextu celého týdne. Zabývá se prvotní motivací, následně komunitním kruhem, nabízí činnosti výtvarné, pohybové, hudební, v prostoru, u stolečku. Nabízí nápady na pobyt venku. Ke každému týdnu jsou připojeny tři pracovní listy, které přímo navazují na určité činnosti a aktivity, které se v knize objevují. Přednostně jsou cíleny na grafomotoriku, ale neopomíjejí ani ostatní činnosti.
Sešit tedy může sloužit velmi dobře jako podklad pro každodenní přípravy začínajícím učitelkám. Těm zkušenějším pak přináší jednoduchý přehled činností, které si mohou následně skládat dle vlastního uvážení a vybírat si z pracovních sešitů pouze ty, které se jim líbí.


Jde o druhý díl série pracovních sešitů cílených vždy na určitou část roku (první díl Vlaštovičky štěbetají, z jara totiž radost mají zaměřený na jaro a léto).

Recenze

Nových nápadů není nikdy dost! Pro začínající učitelky obzvlášť, ale i ty ostřílené občas zkouší s dětmi něco nového. A pokud máte stejné děti na třídě více let, vyžadují to i ony. Nejednou mě překvapily se slovy, že tento pracovní list jsme už dělali, pohádku četli, písničku zpívali – proto se snažím mít v zásobě širší zásobu her a příliš se každý rok neopakovat.

Prvně bych chtěla zmínit, že si lze pořídit od této autorky ucelenou sérii sešitů na celý školní rok. Tento pracovní sešit je zaměřený na období PODZIMU, v nakladatelství Portál vyšel sešit i na JARO a LÉTO (Vlaštovičky štěbetají, z jara totiž radost mají) a ZIMU (Zima už je zase tady, sníh nám vlezl do zahrady).  Všechny díly jsou zpracované pro 4-5 leté děti, ale plno aktivit lze přizpůsobit věkové skupině, se kterou pracujete.

Pracovní sešit je nejideálnější pro začínající učitelky, které jednak nemají ještě zásobu her, a tak nějak tápou, jak uspořádat jednotlivé činnosti v průběhu dne i týdne, aby se vyváženě prolínaly všechny vzdělávací oblasti. Nechybí zde v bodech smysl tématu a u každého dne pedagogický záměr a očekávaný výstup. Jako začínající učitelka bych ani na okamžik neváhala si koupit celou sérii pro její ucelenost.

Pro ty již otřelé, co mají stejně jako já za ta léta poměrně širokou zásobu her, tak z této podzimní tématiky jsem načerpala jen pár pro mě zajímavých neznámých činností, ale berte toto mé tvrzení s nadhledem. A proč? Protože každá učitelka má jinak obsáhle zpracovaná jednotlivá témata. Určitě jsem tu ale objevila nové pracovní listy – především za pexesa ptáků, draků jsem neskutečně ráda. Sešit obsahuje 12 podzimních témat (ač například témata: ptáci, oblečení a vesmír jsou u nás ve školce zařazená v jiných období). Každé téma je rozpracováno na dny v týdnu. Každý den obsahuje komunikativní kruh, činnosti u stolečku, činnosti v prostoru a pobyt venku (za tohle dávám velký palec nahoru, protože pobytům venku se mnoho autorů vyhýbá a nebo je nenabízí tematicky pro každý den v týdnu). Činnosti jsou popsány stručně, ale velmi pochopitelně, u písniček a básniček většinou jejich text chybí, ale dle uvedeného autora je lze snadno dohledat jinde. Ke každému tématu máte 3 pracovní listy A4 vhodné k okamžitému okopírování bez nutnosti zvětšování. Hodně mi i pomohlo při hledání a orientaci, že PRACOVNÍ LISTY jsou v textu napsány velkými psacími písmeny.

Za mě bych tento i další dva pracovní sešity určitě doporučila jak začínajícím, tak zkušenějším paní učitelkám, které zde objeví plno další nové inspirace.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *