- Výtvarný cíl: rozvíjet kreslířské dovednosti, fantazii, představivost při tematické kresbě
- Výtvarná technika (postup): odkrývací rezerváž
- Pomůcky: černá tuš, bílé čtvrtky formátu A5 a A4, voskové svíčky, kulaté štětce, nádoby na tuš, rycí nástroje – např. párátka, větší špendlíky; lepidlo v tubě, ubrus
Motivace a hra
Jak poznáme zimu? Jak vypadá? Zima je období, kdy je v přírodě více ticha, protože chybí ptačí zpěv, bzučení hmyzu, kvákání žab, ševelení listí. Je to období nouze, zvířata nemají zelené krmení, hmyzožravcům chybí hmyz. Některá zvířata si dělají zásobu na zimu, jiná přečkávají zimu spánkem. Ticho může evokovat smutek, ale je to i chvíle se ztišit a pozorovat přírodu, kterou zima zahalila do svého bílého závoje.
S hedvábnými šátky (gázovinou, stuhou) vyjadřujeme padající sníh snášející se na krajinu. Především na vycházkách si děti všímají zimní krajiny, zkoumají sníh všemi smysly, pozorují, jak sníh poletuje, víří a co vše zahaluje pod svou peřinku.
Realizace výtvarné činnosti
Pokud máme ve třídě barevné svíčky, nejprve nožíkem odstraníme jejich svrchní barevnou vrstvu, aby při nanášení neobarvila bílou čtvrtku. Na čtvrtku A5 naneseme silnou vrstvu voskové svíčky. Důležité je, aby vrstva pokrývala celou plochu čtvrtky. Tuto podkladovou vrstvu natřeme černou tuší nebo můžeme použít temperovou barvu. Pro nátěr volíme tuše zakoupené v malých lahvičkách, které neobsahují tolik vody jako tuše prodávané ve velkých lahvích, které hůř chytají na povoskovaný podklad. Do zaschlé černé plochy obrázek vyrýváme rycím nástrojem – v tomto případě párátkem.
Na závěr děti na rub vyrytého obrázku nanesou lepidlo z tuby a přilepí ho na bílou čtvrtku formátu A4, která nám vytvoří paspartu, obrázek tak působí jako skutečná grafika. Dobré je si před lepením umýt ruce, aby děti zbytečně neušpinily bílý papír od zbytku tuše, která se uvolnila vlivem rytí.
Pingback: Zimní počasí, oblékání v zimě | Výtvarná výchova