Jak mráz maluje na okna

  • Výtvarná technika (postup): kombinovaná technika
  • Pomůcky: čtvrtky formátu A4 (1 dítě = 2 čtvrtky), modrá tuš, bílá temperová barva, voda, sůl-kuchyňská či mořská, slánka, širší kulaté štětce, šablona okna, nůžky, brčka, nádoby na tuš a temperu, lepidlo v tubě
 

Motivace a hra

Voda nám v zimě krásně zdobí naše okna. Když je venku velká zima, vznikají na sklech oken fascinující ledová výtvarná díla – ledové květy ale i obrazy zamrzlé krajiny. Mráz místo čtvrtky používá okno a místo barev zmrzlé kapičky.

Pro motivaci dětem můžeme ukázat fotografie obrazců na oknech. K navození si zahrajeme hru „Jak se tváří mráz.“

Kdopak zamknul kaluže?
Mráz. Ten za to vždy může!
Ukaž, mraze, svojí tvář.
Jakpak asi vypadáš?

Děti stojí v kruhu, odříkávají říkadlo a učitelka je rozpočítává. Na koho ukáže při poslední slabice říkadla, ten předvede grimasu-obličej mrazu. Ostatní děti jej napodobí. Děti pak opět říkají říkanku a učitelka začne rozpočítávat od dítěte, které předvádělo mráz. A jak mráz tedy kreslí na okna?

Realizace výtvarné činnosti

Učitelka před činností nakreslí rám okna, kterému vystřihne vnitřky pro „sklo“ a dle této šablony ho dále obkresluje na další čtvrtky. Připravíme si čtvrtky formátu A4, vodu s přimíchanou tuší (samotná tuš se velmi rychle vsakuje do čtvrtky a navíc neobsahuje vodu, na kterou reaguje sůl tím, že jí nasává do sebe), kulaté štětce a sůl. Pokud použijeme běžnou kuchyňkou sůl, vzniknou nám menší krystalky, naopak u mořské soli budou vzory větší a pro někoho zajímavější. Je potřeba pracovat rychleji a nanášet větší vrstvu obarvené vody, tam kde se barva s vodou vsákne do papíru, sůl nevytvoří skvrny. Sůl můžeme sypat prstíky, či přímo ze solničky. Čím více je v daném místě vody, tím větší vzory sůl vytvoří. Dbáme na to, aby byla barvou zaplněná celá plocha papíru a aby děti nesypaly příliš soli na jedno místo. Díky krystalkům se nám ihned na ploše vytvoří zajímavé obrazce připomínající mráz.

Namalované čtvrtky necháme uschnout a mezitím si vystřihneme okénka. Dětem můžeme pomoct tím, že jim nůžkami do každého obdélníčku uděláme štěrbinku. Vnitřky okének si již děti vystřihují samy.

Zbývá nám poslední krok a to vytvořit nádherné ledové květy. Nejprve odstraníme z plochy lehce přilepenou sůl. Bílou temperovou barvu zředíme s vodou. Pro nanášení skvrn použijeme štětec, kterým si kápneme na libovolné místo na čtvrtce a pomocí brčka ho rozfoukáváme po ploše. Vlivem zředění i docílíme jemného nádechu malby. Na závěr vystřižené okénko potřeme lepidlem a přilepíme na zamrzlé sklo.

5/5 (2)

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *