Říkačky pro chytré hlavičky

Říkačky pro chytré hlavičky

Říkačky pro chytré hlavičky jsou interaktivní knížkou říkanek pro děti od 0 do 8 let, které s dětmi cvičí, kreslí, učí je zdravému životnímu stylu, bezpečnému a slušnému chování, o světě kolem nás. Knížka je praktická s kroužkovou vazbou. Komplet obsahuje:

  • Hlavní publikaci – říkanky doplněné barevnými obrázky.
  • Kreslení dle předlohy – slouží k nácviku kresby dítěte a po vyplnění zůstává památkou na společně strávené chvíle.
  • Pexeso – 2 sady obrázkových karet, 1 písmenková a 1 sada prázdná pro vytvoření vlastního pexesa.

Recenze

Nových říkanek není nikdo dost. A těch naučných hovořící o bezpečnosti, zdraví dětí, slušném chování, tuplem ne! V knížce se ale ukrývají říkanky i na další témata s možností některé propojit s kreslením, a ještě si potom zahrát pexeso.

Soubor se skládá ze 3 částí. Tou nejobsáhlejší je knížka s ŘÍKANKAMI v kroužkové vazbě, díky čemuž se stránky nevrací. Co stránka, to jedna říkanka doplněná vždy o barevnou ilustraci vyobrazující její téma. Celkem jsem napočítala 103 autorských říkanek rozdělených do šesti kategorií.

Další součástí je tenčí knížka s podnázvem: KRESLENÍ DLE PŘEDLOHY. Je v černobílém provedení ve formátu A5 aneb pro kopírování ideální. Každý ze 36 úkolů obsahuje zadání a v pravém horním rohu číslo, které odkazuje na stránku do hlavní knihy říkanek, ke kterému se cvičení vztahuje. Úkoly jsou rozmanité – nakreslit klubíčko/sněhuláka, vybarvit vše, co žije v moři; dokreslit ptáčkům zobáčky/bodliny ježkovi/ pruhy zebře; obkreslit ruku, spojit zvířecí maminky s mláďaty. Najdete tu i složitější úkoly, kdy děti mají kreslit obrázek dle zadání anebo pracovní list obsahující více úkolů (vybarvit slepici, natečkovat jí zrní a do košíčků dokreslit vajíčka, co snesla).

Třetí část tvoří PEXESA – pro nejmenší děti je určené klasické obrázkové pexeso (auto – auto). Další sada obsahuje všechna písmena z abecedy, kdy párovou dvojici s nimi tvoří obrázkové kartičky, pod kterými je vždy vepsaný název se zvýrazněným prvopočátečním písmenem (auto – A). A nakonec tu najdete prázdné karty, kdy si děti mohou vytvořit své vlastní pexeso, jen k jeho vytvoření vlivem lesklého materiálu bude nutné použít fixy.

Protože hlavní dominantou jsou říkanky, vrátím se ještě k jejich jednotlivým kategoriím.

  • Pohybové říkanky jsou věnovány těm nejmenším, autorka u každé slovně popisuje, jaké pohyby vykonávat. I přes to, že je to zcela jasné, je každá říkanka ještě doplněna o jednotlivé fáze pohybu vyobrazených ve čtverečcích.
  • Učíme se malovat – k této kategorii se pojí nejvíc kresebných úkolů. I zde naleznete schémata tentokrát s fázemi kresleného motivu.
  • Naučné o zdraví – prostřednictvím říkanek se děti přiučí, proč je dobré jíst ovoce a zeleninu, ryby, pít vodu, dodržovat hygienu, nekousat si nehty, nechodit bosy, používat kapesník, o kouření, cvičení, spánku. Téměř pod každou ilustrací najdete, jak lze diskusi na dané téma s dětmi dále rozvíjet.
  • Naučné o bezpečnosti varují před kluzkou podlahou, o co se dá spálit, o elektřině, jedovatých houbách, o přechodu přes silnici, o cizím pánovi i nástrahách internetu.
  •  O společnosti a slušném chování – zdravení, chování v tramvaji, úcta ke stáří, reklamy, povolání, třídění odpadu, péče o domácí mazlíčky.
  • O světe kolem nás – kapitola zahrnující nejvíce říkanek o zvířatech, kdy některá jsou naučná, jiná vtipná. Mezi nimi objevíte i říkanky o naší planetě.

Kapitoly nejsou stejně dlouhé, logicky nejde vymyslet tolik na bezpečnost jako třeba na svět kolem nás. Některé říkanky se mi líbily natolik, že jsem si je zapsala do svých materiálů, některé mě neoslovily pro svůj rým, který se mi zdál (pro mě) trochu krkolomný. Jak ale často říkám – co se nelíbí mě, se může líbit druhému, proto nehodnotím jako negativum. Ba naopak bych se zaměřila na pozitiva a tou je skvělý nápad s neotřelými výchovnými a vzdělávacími tématy převedených do říkaček a jejich propojenost s kreslením.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *