Pod nohama cítíš stébla trávy

Pod nohama cítíš stébla trávy

Pod nohama cítíš stébla trávy: Příběhy pro imaginaci a autogenní tréning

Nemůžete večer usnout, jste neklidní a nedokážete se uvolnit? Vypravte se na cestu do pohádky…
Autogenní trénink je v dnešní neklidné době skutečně smysluplným řešením, jak se zbavit neklidu a napětí. Kniha, kterou právě držíte v ruce, je určena pro děti i pro dospělé a využívá k navození celkového uvolnění před usnutím pohádkové příběhy, dojmy z cest a výpravy do fantazijních světů. Ty vás zavedou na písečnou pláž, na ostrov, do lesa nebo na výlet lodí, do Káhiry, k Nilu, do Dalmácie či na orientální bazar, a také do pohádky – mezi hvězdy, do hejna motýlů nebo do koruny kouzelného stromu. Nechybí ale i témata jako „touha“, „zkouška odvahy“ či „velké zvíře Strach“. Texty jsou doplněny návodem, jak texty předčítat, a uklidňujícími afirmacemi.

 

Recenze

Za mých studijních let nám profesorka na dramatické výchově pravidelně předčítala obdobné příběhy včetně uklidňujících a aktivačních formulek. Pamatuji si, že zpočátku se nikdo z nás nedokázal uvolnit, představovat si, jak nám postupně těžkne celé tělo, polévá nás teplo. Místo toho jsme se tiše smáli a nevěřili, že bychom něco takového mohli opravdu pocítit. Protože ale profesorka příběhy na hodinách pokaždé opakovala, už po pár cvičeních byl v místnosti absolutní klid a skutečně jsme dokázali cítit tíhu, teplo, uvolnění, oddali se dalším představám a zapomněli na okolní svět.  To mě přesvědčilo o tom, že autogenní tréning má něco do sebe. Proto když vyšla kniha: POD NOHAMA CÍTÍŠ STÉBLA TRÁVY plná těchto příběhů k předčítání, chtěla jsem ji mít ve své knihovně.

V dnešní době mnoho lidí žije ve stresu a jednou z cest, jak si pomoct sám, jsou tato cvičení. Autogenní tréning je metoda, jak se zbavit nadměrného napětí, uklidnit se, odpočinout si a zotavit se. Měl by se používat preventivně a hlavně denně, aby působil jak má. Vhodný je především pro dospělé, pokud však chcete do cvičení zasvětit i děti, věková hranice bude od 8 až 10 let.

Příběhy mají různou délku (od pár řádků po 2 až 3 strany) a jsou rozčleněné v knize do 3 kategorií. CESTY DO SVĚTA FANTAZIE jsou vhodné i pro děti a týkají se procvičování navození pocitu tíhy, tepla, uvolnění a dechu. Příběhů v této kategorii najdete 11 a jsou psané tak, že i při rychlejší četbě vás bude text nutit k  představivosti. Pokud potřebujete dávku klidu a uvolnění, sáhněte do této kategorie. Nejpočetnější kategorii tvoří DOJMY Z CEST odpovídající cvičení vyšší úrovně. Obsahují navíc prvky meditace a oslovují naše nevědomí. Popisují konkrétní místa v cizině, kterými budete procházet. Příběhy vás zavedou na různá pobřeží, pláže, ostrovy, útesy, do pouští i měst.  Jedná se příběhy, které pro mě byly nejsložitější pro vyvolání imaginace. Ve třetí části: CESTY DO SVĚTA POHÁDEK se nevědomí oslovuje častěji než v předchozích. Nejde o pohádky v pravém slova smyslu. Příběhy obsahují pouze pohádkové metafory, popisy a děje. Tematicky se dostanete do ciziny, poletíte balonem, budete sledovat přeměnu skleněného motýla, nahlídnete do kapky rosy, vrátíte se do mámina pokoje, budete prosklených člunem pozorovat život v moři. Zde kromě pocítění tělesných vjemů příběhy rozjedou vaši obraznost a fantazii na plné oprátky a díky tomu věřím, že právě zde lze oslovit nejvíc naše nevědomí.

Kdo už má zkušenosti s autogenním tréningem, určitě vedle nešlápne. Dostane se vám do ruky rozsáhlý zásobník příběhů pro vaši meditaci. Kdo zkušenost zatím nemá, ale láká ho tato oblast, zkuste ji a uvidíte, zda vás příběhy osloví. Počítejte ale s tím, že k dosažení účinků je potřeba nejednoho opakování a dodržení podmínek pro správný autogenní tréning.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *