Edo! Ty neposedo!

Edo! Ty neposedo!

Edo ! Ty neposedo! – obrázková etika pro nejmenší

Každý se někdy chová jako ,,slon v porcelánu“ a sloník Eda je opravdový neposeda. S kamarádem, opičákem Pepou, tropí samou neplechu. Leporelo je plné obrázků, na kterých se děti učí v různých prostředích a situacích, co je slušné chování, co je nebezpečné a jak se k sobe správně chovat. Mohou sledovat příběhy jednotlivých zvířátek, kdo pomáhá ostatním, kdo se do koho zamiluje a kdo je největší lump. Leporelo provázejí veselé verše a texty v bublinách.

Recenze

Určitě se každá maminka i učitelka snaží, aby děti uměly pozdravit, poděkovat, slušně se na něco zeptat, ale zároveň je i poučuje, aby neodmlouvaly, nežalovaly, neubližovaly si apod. Přílišné napomínání a poučování ale děti (a vlastně ani dospělí) nemají rády. Edo! Ty neposedo! seznamuje děti se základy etikety vtipnou a nenásilnou formou.

Mohu říct, že mě překvapila velikost – 28 x 26 cm. Stránky jsou skutečně velmi pevné, nemusíte se vůbec bát, že by je malé dítě natrhlo, zlomilo. Leporelo je vhodné pro nejmenší děti, ale určitě se v něm přiučí i nejeden školáček.

Kniha je plná příběhů zasazených do různých prostředí i situací, které prožívají různé zvířecí rodiny (sloni, opice, prasátka, psi, kočky, krávy, klokani, jezevci, želvy, lvi, zebry, ptáčci, slepice a kuřátka, žáby, myši, ježci, žirafy, krtci, hroši, ovce, krokodýli, medvědi, zajíci). Z tohoto výčtu je zřejmé, že knížka zabaví i 2 leté děti, které zpočátku mohou v leporelu jen poznávat zvířata a později pojmenovávat další věci, kterých je tam skutečně hojně. Ti starší pak popisovat jednotlivé děje a určovat, co kdo dělá správně, co špatně a sdělovat, jak se měli zachovat. Při této činnosti navíc rozvíjíme dětský mluvený projev.

Každá dvoustrana je zasazena do jiného prostředí – prostředí domova, školky, obchodů, plovárny, restaurace / divadla /oslav, nemocnice, ruchu města, přírody. V každém prostředí je mnoho známých scén, situací působící zpočátku možná i hekticky, ale při důkladném zkoumání zjistíte, že je leporelo promyšlené s mnoha detaily, které děti budou po dlouhou dobu objevovat. Mnoho situací se vyčte pouze z dějových obrázků, některé jsou doplněné o texty v bublinách, ve kterých se poznáte i vy (šetři s vodou, to je nepořádek, zavři dveře, nehltej tolik, mazej spát). Ilustrátorkou je známá Vendula Hegerová a kdo její ilustrace zná, bude se mu kniha určitě líbit. Ale hlavně se bude líbit dětem, kterým jsou obrázky ušité na míru.

Děti se naučí kromě pozdravů, poděkování, pochválení, omluv i jak se správně na něco zeptat; dozví se, jak se chovat v autobuse, kině, restauraci, lese; leporelo je upozorní na různá nebezpečí (popálení, jízda po zábradlí, hraní u silnice, komunikace s cizími lidmi). Z obrázků děti vyčtou, že si mají půjčovat věci, nepomlouvat, neprat se, rozdělit se, nepředbíhat, dodržovat hygienu, nebrat věci, co jim nepatří atd.

V obsahu spatřuji velký přínos. Leporelo rozhodně zabaví nejedno dítko a navíc se ještě něco přiučí.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *