Malování na kameny – 30 vzorů, které probudí vaši kreativitu
Proměňte obyčejné kameny v barevná umělecká díla. Dovezli jste si z dovolené spoustu vyhlazených oblázků a teď přemýšlíte, co s nimi? Zkuste je namalovat a vytvořit si tak překrásný dekorativní prvek do domu i na zahradu nebo originální přívěsek. Pokud nevíte, jak na to, najdete v tomto průvodci vše potřebné.
Populární malířka na kameny, zkušená archeoložka vás ve své knize Malování na kameny krok za krokem provede návody pro vytvoření 30 fantastických designů. Návody pro malování různých motivů od stromů, květin a zvířat až k mandalám, geometrickým vzorům, svátečním motivům a dalším, jsou doprovázeny plnobarevnými fotografiemi.
Začnete tím, jak kameny hledat a vybírat, dozvíte se, jaké materiály a nástroje použít, a naučíte se řadu technik, včetně malování na kameny barvami nebo inkousty, malování na přírodní kámen a uzavření dokončené práce.
Recenze
Tvoření vhodné pro děti i dospělé. Jediným materiálem, který k tomu potřebujeme, jsou ploché kamínky, které nalezneme podél řek, mořském pobřeží. Ideální je sbírat kamínky, když už víme, co na ně budeme chtít malovat-pak hledáme již např. podlouhlý, pěkně zakulacený. Ale pokud nevíte, nasbírejte si kameny, které se vám líbí a hledejte inspiraci např. v této knize.
Pomůcky potřebné pro malování na kameny jsou štětce, akrylové barvy, tužka pro předkreslení, guma. Autorka uvádí i další doplňkové nástroje sloužící ke konturování a detailní dekoraci (akrylové pera a inkousty), které nejsou již podmínkou. Malování na kameny se provádí dvěma způsoby. Buď se začíná malovat přímo na přírodní povrch kamene, nebo se nejprve namalujeme celý povrch a po zaschnutí se pracuje na tomto nabarveném podkladu.
Nejprve si načrtneme na kámen svůj vzor (nebo se necháme inspirovat mnoha vzory z této knihy), ten vybarvíte akrylovými barvami. Kontury a detaily se nejlépe tvoří pery a inkousty. Aby kameny neztratily svou barevnost, či se nepoškodily v důsledku špatného zacházení, je vhodné malbu zafixovat akrylovým lakem (i v případě, že se bude jednat o interiérovou dekoraci). Autorka zasvěcuje čtenáře i do možnosti navrtání kamenů pro případ, že byste chtěli kamínek nosit jako přívěsek.
Kniha obsahuje 30 tematických námětů vycházející ze světa rostlin (stromy, listy, květiny, kaktus), zvířat (mušle, mořští živočichové, ptačí peříčka, ptáci, sovy, sloni, vážky, broučci) i dekorativních motivů (mandaly, srdíčka, abstraktní prvky atd.). Fotografická i slovní instruktáž ve třech krocích Vám udělá jasnou představu, jak výrobek zhotovit.
Když bych se měla zaměřit na použitelnost knihy pro práci s dětmi, pár námětů (abstraktních) bychom samozřejmě museli vyloučit, ale v knize převládá většina motivů, které děti zaujmou a při bližším zkoumání nejsou vůbec složitá pro realizaci. Cílem není kopírovat detailní díla autorky, ale inspirovat se, a na základě toho vytvářet vlastní jedinečná díla. A pokud nemáte ve školkách a školách akrylové barvy? I temperovými barvami lze malovat na kameny. A teď mě napadá, pro nevytvořit dárek ke Dni matek a nebo dětem při odchodu do školy originální vzpomínku v podobě namalovaného kamene?