Táborová ordinace – Jak pečovat o zdraví dětí na táboře
Kniha přehledným způsobem mapuje běžnou táborovou agendu, která bývá na zdravotnických kurzech upozaděna. Jak porozumět specifikům dětského věku, jak vyzrát na alergie a chronická onemocnění, jak si poradit s aplikací léků, hygienou, právními aspekty nebo administrativou? Praktický pomocník každého táborového zdravotníka nebo vedoucího na dětských akcích se skvěle hodí i do rodinné knihovničky. Za Táborovou ordinací stojí odborníci – lékaři i právníci – v čele s pediatrem MUDr. Matoušem Záleským, kteří mají desítky let praxe z reality zotavovacích akcí. Publikace je odborná a seriózní, přesto srozumitelná, přehledná a obohacená o svěží ilustrace.
Recenze
Knížku bych doporučila těm, kteří pracují s dětmi – učitelkám MŠ, ZŠ, vychovatelkám. V něčem se bude hodit i rodičům, ale nejvíce najde uplatnění pro ty, co na školách v přírodě nebo dětských táborech mají funkci zdravotníka.
Publikace se nezabývá akutních život ohrožujících stavů. Zabývá se onemocněním, se kterými se můžeme poměrně často u dětí setkat – zvracení, průjem, krvácení z nosu, cizí těleso v nosu/oku, odstraňování klíšťat, zánět spojivek, bolest břicha, žloutenka, vyrážky, bodnutí hmyzem, otravy, úžeh, úpal, popáleniny, tonutí, alergie, astma, cukrovka, epilepsie, pomočování, dehydratace, vši, ale i s méně častá onemocnění jako slepé střevo, zánět močových cest, bezvědomí, poruchy srdečního rytmu, onemocnění pohlavních orgánů, jater atd.
Knihu napsal Matouš Záleský – letitý český skaut, lékař, kdy díky jeho zkušenostem vznikla TÁBOROVÁ ORDNINACE, která se určitě bude hodit méně zkušeným zdravotníkům, které by některá onemocnění mohla zaskočit.
Velmi vítám kapitolu věnovanou lékům – jaké konkrétní lze bez obav použít pro jednotlivá onemocnění, aniž bychom dětem uškodily. Zároveň se tu i uvádí výpočty pro vypočítání dávkování. Poslední kapitola je věnována opravdu jen zdravotníkům na dětských táborech/školách v přírodě popisující, co vše by o dětech od rodičů měli vědět, co mít s sebou, jakou dokumentaci si vést (na konci knihy QR kódy pro stažení těchto formulářů v pdf) a co raději nedělat, aby se nedostali do střetu se zákonem.
Kniha je dělena do několik kapitol, které se dále člení. První se zabývá vyšetřením nemocného, co sledovat, abychom mohli posoudit jeho stav. Další kapitoly je týkají jednotlivých onemocnění. Mě jako laika zaujaly podrobné informace o jednotlivých orgánech v našem těle – z čeho se skládají, jakou přesně mají funkci. Poté vždy následují projevy dané nemoci, na základě čeho mohou vzniknout a jak se léčí. Autor nezapomíná na připomenutí pitného režimu, dostatečné hygieny, připomínce, že některé léky mají pouze úlevový charakter, nemoc neléčí a není proto nutné je podávat.
Já osobně se přiučila. Některá onemocnění se mi zdála stručně popsaná a chtěla bych se o nich dočíst víc, jindy to pro mě bylo dostačující. Kniha je díky tučnému písmu přehledná, nechybí ani pár barevných obrazových příloh prakticky ukazující příznaky a nebo první pomoc. Kniha, co by v knihovničce především zdravotníka neměla chybět.