Naučte se kreslit 3D obrázky

Naučte se kreslit 3D obrázky

Naučte se kreslit 3D obrázky

Dejte svým obrázkům 3D rozměr.

Iluze nepatří jen iluzionistům, i vy se můžete naučit ošálit někomu zrak, a to jen pomocí tužky a štětce. Světově uznávaný 3D umělec Stefan Pabst vás ve své knize Naučte se kreslit 3D obrázky provede tvorbou trojrozměrného obrázku od základního náčrtku až po poslední detaily, které dodají vašemu dílu zcela realistický prostorový vzhled.

Naučíte se správně přenést předlohu na papír, proniknete do tajů malování takzvanou technikou suchého štětce, která dokáže vytvořit úžasně reálnou texturu a barevné přechody, naučíte se stínovat tak, aby vaše obrázky vystoupily z výkresu a opravdu ožily. Vše si krok za krokem vyzkoušíte na dvanácti návodech, které autor obohatil o množství užitečných rad a tipů.

 

Recenze

Díky stínování a perspektivě dokážeme na papíře zachytit objekty, které mají dvojrozměrnou dimenzi (2D). I fotografie mají pouze dva rozměry. Pracujeme tudíž jen s výškou a šířkou. Když bychom chtěli dát obrazu rozměr třetí, což je hloubka, většinou na povrch lepíme různé prostorové objekty.

Nicméně díky optické iluzi jde vytvořit na ploše i 3D efekt. Jistě většina z nás viděla na internetu 3D obrazy malované na chodník, které působily neuvěřitelně – působily totiž trojrozměrně. A o tom je tato kniha: jak tužkou a olejovými barvami zachytit na papíře 2D objekty, které se z určitého úhlu promění na 3D obrazy.

Je potřeba objekt nakreslit na plochu deformovaný, protažený, jinde velmi zúžený. Z jednoho pohledu bude působit trojrozměrně, z jiných jako mazanice.

Kniha obsahuje 12 návodů. Obrázky působí neuvěřitelným dojmem a mě osobně velmi zajímalo, jak toho lze docílit. Upřímně bych asi libovolný objekt nedokázala zdermovat tak, aby byl v závěru 3D. Autor však s tímto počítal a vždy na začátku návodu je fotografie, kterou si máte překreslit, z níž pak dostanete po stínování 3D. Tam kde obrázek pro překreslení není, autor přesně popisuje, jak ho narýsovat (krychle, pyramida). Obrázky jsou kreslené tužkou, stínování pak suchým štětcem (olejovou barvu na štětci poklepeme o papír, abychom odstranili přebytečnou barvu), které je realističtější pro stínování. Důležité je pak vytvořit stín pod předmětem, díky čemuž vzniká iluze, že objekt skutečně stojí na papíře či levituje ve vzduchu. V knize se setkáváme s legem, autem atd. , které jakoby vyčnívají z papíru. Autor toho docílil částečným odstřižením papíru.

Z mého pohledu se jedná o ojedinělou knihu, která zasvěcuje čtenáře do tajů 3D kresby a malby. Oceňuji to,že autor nejprve začíná učit 3D obrázky na jednoduchých obrazcích jako je koule, krychle, postupně přidává složitější obrazce i barvu. Kniha, která by neměla chybět v knihovně žádného výtvarníka.

4/5 (1)

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *