Mámo, táto, tvořte se mnou!

Mámo, táto, tvořte se mnou!

Mámo, táto, tvořte se mnou!

Kniha nabízí tři desítky projektů pro společné tvoření rodičů s dětmi. Obsahuje náměty na společnou tvorbu dárků, sestavování rodinného rodokmenu, tvorbu originálních dekorací, přípravu narozeninových oslav, mramorování, zapichovaný patchwork, mramorování olejovými barvami, dřevořezbu, textilní aplikace, nápady pro renovaci dětského pokoje a nábytku, sádrové odlitky a mnohé další. Všechny návody jsou doplněny názornými fotopostupy. Kniha osloví především rodiče, kteří se svými dětmi chtějí prožít chvíle společného tvoření, inspiraci v ní najdou i vedoucí výtvarných kroužků, učitelé a vychovatelé předškolních a mladších školních dětí.

 

Recenze

Barevná publikace obsahující 24 méně tradičních výtvarných a polytechnických technik je protkaná množstvím reálných fotografií s postupem práce. Autorka na začátku knihy podrobněji objasňuje některé materiály potřebné při tvoření – druhy barev na textil, reliéfní tmely, gely a pasty, akrylové barvy, barevná lepidla, lepidla na dekupáž a lepidla ve spreji. Jedná se pouze o zlomek pomůcek, které jsou následně potřeba v jednotlivých projektech. U každého výrobku naleznete podrobný seznam potřeb.

Ráda bych se více zaměřila na potřeby (pomůcky), které jsou potřeba pro práci u jednotlivých výrobků. U většiny projektů (námětů) jsou pro jejich realizaci nezbytné specifické pomůcky, které ve většině domácností ani školách nenajdete. Tyto pomůcky nenajdete v běžném papírnictví, koupíte je v obchodech s výtvarnými potřebami, anebo přímo na internetu. Jedná se např. o kovové šablony pro embossing, dlátka, pruty na pedig, lipové dřevo, mramorovací/akrylové/neonové barvy, keramické obkladačky, šepsované plátna, samotvrdnoucí hmoty apod. Cenově jsou jednotlivé pomůcky dražší (kord, když těch specifických je u každého projektu víc), takže pro práci s dětmi ve školkách i školách jsou z hlediska finanční stránky méně reálné. Navíc se při tvorbě pracuje s méně bezpečnými nástroji – šicí stroj, žehlička, řezbářské dláto, nůž, sekundová lepidla, vrtačka, kleště, práce s ohně, dráty. Chci tímto VYVRÁTIT větu, že je kniha vhodná pro učitele a vychovatele předškolních a mladších školních dětí. Žáci se mohou spíše dívat, jak dospělý při práci postupuje, popř. podávat pomůcky. Je to i z důvodu, že výrobky kladou důraz na zručnost, preciznost jedince s dostatečně rozvinutou jemnou motorikou. Myslím, že i někteří učitelé a rodiče by s některými výrobky chvíli zápasili, než by si osvojili techniku jako např. pedig, paschwork, řezbářství, kovové šperky, práce s tmelem.

Pojďme se ale také podívat na pozitivní stránku publikace. Kniha je určena pro tvořivé a kreativní duše, které rády zkouší nové techniky. Co projekt, to zcela jiná technika, jiný praktický výrobek. Díky knize si dokážete vyrobit originální kroniku, rodokmen rodiny, kovové šperky jako náušnice a náhrdelníky, naučíte se pomocí několika technik ozdobit textil (trička, povlečení), vyrobit si hudební nástroj Shekele z vyschlé tykve, sluneční hodiny na keramické obkladačce, naučíte se vytvořit počítačovou animaci pomocí hraček,  divadelní rekvizity pro stínové divadlo, loutky z lipového dřeva. Ozdobíte si skleněné misky skutečnými vylisovanými květinami,  upletete klec pro ptáčka z pedigu, vytvoříte si obraz z patchworku nebo přáníčko pomocí slepotisku. Kniha pomocí krátkých projektů dává základní náhled do jednotlivých technik. Pokud byste se některé chtěli věnovat hlouběji, bylo by vhodné si pořídit knihu zaměřenou na konkrétní techniku, ale pokud si ji chcete zatím pouze vyzkoušet, tato kniha Vás seznámí se základem, který zcela postačuje pro pochopení principu dané techniky.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *