Hádej, čím budu

Hádej, čím budu

Víš, kdo je to automechanik nebo meteorolog? A co ke svému povolání potřebuje paní doktorka? Kde potkáš paní družinářku a jak se jmenuje pán, který ve škole leccos opraví? Krátké veršované hádanky o učitelích, instalatérech, řidičích, prodavačkách, kuchařích, policistech, hvězdářích, právnících, programátorech a mnoha a mnoha dalších. Na každé dvoustraně knihy je umístěna hádanka na konkrétní povolání a následně další tři hádanky o nástrojích či prostředcích, které jsou k tomuto povolání třeba.


Vše je doplněno bohatými ilustracemi, které mohou dětem sloužit také jako nápověda při hádání.
Hádanky jsou určeny pro děti od 5–7 let.

Recenze

Nevím jak vy, ale vždy když s dětmi probírám povolání, tak pracuju přibližně s 10-15 nejznámějšími povoláními, ostatní nějak opomíjím. Přiznám se, že zásluhu na tom má i nedostatek mých didaktických materiálů. Vlivem toho děti nejsou obohaceny o další povolání, kterých existuje bohatá škála. A možná toho si byla vědoma Zuzana Pospíšilová, a proto napsala tuhle úžasnou knížku, která na trhu zkrátka chyběla.

Určitě oceníte abecední řazení povolání jak v obsahu, tak v knize. Celkem kniha obsahuje 58 různorodých povolání a ilustrací, kdy každému z nich je věnována dvoustrana. Už z tohoto počtu je jasné, že v knize najdete jak klasická povolání, tak i ta méně probíraná jako meteorolog, klempíř, architekt, bankéř, letuška, veterinářka, ilustrátorka. Kromě toho je zde zmínka i o novodobějších profesích – programátor, youtuber. Asi ne každý učitel/ rodič tyto profese bude brát jako plnohodnotné povolání, ale bohužel doba jde kupředu a je tedy na místě děti i s těmito profesemi seznámit.

U každého povolání najdeme 4 rýmované hádanky, kdy jedna se týká konkrétního povolání a další tři se vážou na předměty, jevy, prostředí, které s touto prací souvisí (např. pošťák – dopis, schránka, balík; policista – pouta, pistole, vězení; kadeřnice – hřeben, fén, nůžky) – to je něco, v čem vidím knihu velmi jedinečnou.  Umíte si představit, kolik času by vám zabralo vyhledat další hádanky na atributy vztahující se k danému povolání?  A že je kniha velmi promyšlená dokazuje i to, že v  každé ilustraci jsou zakreslené vždy všechny pojmy, které jsou zmíněné v hádankách. Kromě toho jsou ilustrace zasazené do typického prostředí, kde najdou děti i další prvky vztahující se k danému povolání.

A poslední věc, kterou bych vypíchla jako velké plus je, že u mnoha profesích je hned v nadpisu zmíněná jak ženská, tak mužská varianta. Samozřejmě jsou povolání, která vykonávají převážně muži (automechanik, elektrikář, strojvůdce, zámečník, instalatér) a proto je zde uvedena pouze jedna varianta.

Publikací se děti zabaví a také hodně naučí! Kolikrát se prostřednictvím hádanek seznámí i s pojmy, u kterých neznají jejich přesný název (stetoskop, kokpit, diktafon, radar).  Knihu doporučuji všem rodičům, učitelkám i vychovatelkám pracujících s dětmi od 5 let.

Autorkou knihy je Zuzana Pospíšilová, která vydala celou řadu knih pro děti. Zde na stránkách najdete recenze na tyto její tituly:

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *