Vytvořte svou Knihu života

Vytvořte svou Knihu života

Přeměňte emoce v umění. Neustále se potýkáme s různými životními komplikacemi a všemožnými názory lidí, které v nás zanechávají určitou stopu a ovlivňují náš pohled na svět i na sebe sama. Osvojujeme si různé předsudky a sebekritické soudy, které nás brzdí a omezují. Právě výtvarná tvorba je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak se vnitřně osvobodit a získat zpět ztracené sebevědomí.

Výtvarnice Tamara Laporte již řadu let pomáhá prostřednictvím online kurzů zvaných Life Book lidem všeho druhu pracovat se svými emocemi pomocí umění. Kniha Vytvořte svou Knihu života je shrnutím její mnohaleté práce a obsahuje ty nejúspěšnější výtvarné projekty, které lidem nejvíce pomohly. Naučíte se rozpoznat své problémy a trápení, přiznat si je a v průběhu tvoření se s nimi vyrovnat a oprostit se od nich. V každém projektu pomocí instrukcí krok za krokem objevíte své kreativní já, naučíte se pracovat různými technikami, zjistíte, co vám brání v rozletu, a zároveň oceníte to, co máte a za co můžete být vděční. Svá hotová díla pak na závěr svážete do jedné knihy a budete mít trvalou upomínku na to, čeho jste se zbavili a co nového a cenného jste získali.

Vytvořte si knihu života

Recenze

Kniha na první pohled zaujme čtenáře svou pastelově barevnou obálkou s nádhernou kresbou – je z ní ihned zřejmé, že se bude jednat o knihu plnou tvoření. Jako další mě na titulní obálce zaujal podtitul …pomocí výtvarných technik. Neboť se na výtvarné techniky specializuji, zajímaly mě především ty a pln očekávání jsem se těšila, co nového v knize objevím. Částečně mě také lákalo vědět, jak lze pomocí malby pracovat se svými emocemi, potlačit je, nebo naopak přispět díky nim ke zlepšení zdraví, sebedůvěry, osobního růstu, sebelásky.

Kniha by vás měla vést pomocí několika různých kreativních cvičení kombinovaných se cvičeními pro osobní rozvoj k osobnímu a uměleckému růstu.  Vytvořené obrázky se na konci kurzu mohou svázat do jedné velké knihy: KNIHY ŽIVOTA, která pak slouží jako vzpomínka na cestu, kterou jste během tohoto kurzu prošli.  Autorka vybrala pro knihu nejoblíbenější projekty, které nejvíce ovlivňují lidský život.  Uvádí, že není potřeba žádný talent ani předchozí zkušenosti, ovšem v tom bych jí oponovala. Pokud chcete, aby se kresbičky částečně podobaly autorčiným, potřebujete disponovat citem pro barvu, kompozici a v neposlední řadě umět trochu kreslit i malovat. Kromě tvůrčích činností najdete v knize cvičení pro osobní růst věnující se specifickým problémům.

V knize se setkáte s rozmanitými materiály a pomůckami. Autorka píše, že je můžete nahradit těmi, které máte doma, nebo jejich levnějšími alternativami.  Ovšem v knize se po celou dobu pracuje s kvalitními speciálními (=drahými) uměleckými médii v pastelových odstínech jako akrylovými inkousty, inkousty ve spreji, akrylovými voskovkami, gelovými médii, šepsy, bílými fixy, a pokud chcete dosáhnout vizuálně podobných efektů, tak se základní výtvarnou výbavou v základní barevnosti toho nedocílíte!

Kniha se skládá z 5 hlavních kapitol, kdy každá z nich obsahuje 4 – 5 projektů. Na začátku každé kapitoly autorka stručně seznamuje čtenáře, čím se v projektech budou zabývat, na co se budou zaměřovat. Za jistý přínos pokládám to, že autorka klade otázky, nad kterými se běžně vůbec nezamýšlíme. Cílem není něco vyřešit, pouze se nad konkrétními otázkami zamyslet a něco si uvědomit (popř. si odpovědi zapsat na papír, nebo přímo do obrazu). V knize se zamýšlíte nad svými podivnostmi, co byste chtěli nechat za sebou, čeho byste se chtěli vzdát a naopak co si přejete. Přemýšlíte nad lidi, kteří mají pozitivní vliv na váš život; vizualizujete vaše sny a cíle, vypisujete seznam věcí, při nichž si připadáte milovaní a důležití. Zjišťujete pomocí meditace, jaké čakry máte uzavřené a malbou se je snažíte otevřít. Píšete dopis sami sobě jako dítěti o problému, s kterým jste v dětství zápasili, sepisujete denně 5 drobných věcí, za které cítíme vděčnost atd.

Z mého pohledu jsem měla mnohokrát pocit, že se v jednotlivých projektech máte zamyslet nad konkrétní problematikou, ale následná výtvarná tvorba s ní ne vždy korespondovala, nevyvolávala ve mně pocit, že bych si pomocí ní něco uvědomila, došla k uvolnění, přijetí, vyřešení.

Kniha mě celkově spíše zklamala. Čekala jsem více zajímavých a různorodých technik, které se budou v každém projektu malinko měnit. Jedná se o kombinování mnoha uměleckých pomůcek a materiálů, které dají vznik nádherně barevnému obrazu. Po přečtení několika projektů jsou všechny vytvářeny monotónně totožnou technikou. Hojně se pracuje s přenášením vlastní fotografie na papír (což je velmi zajímavé), se symboly, které máte rádi. Popis práce vede k přesnému napodobení autorčina obrazu (ač autorka vybízí k využití různých instrumentů), kdy kromě pár projektů, kdy vpisujete svá přání a tužby do obrazu, jsem nespatřila v malbě zásadní přínos v řešení vlastních emocí.

Neboť není pro mě tato cesta sebevyjádření malbou blízká ani známá, nikdy jsem neměla potřebu si pomocí ní řešit své životní problémy, berte tuto recenzi s nadhledem.  Těm, kdo mají zkušenosti s  kreativním cvičením vedoucím k osobnímu rozvoji, bude kniha jistě srozumitelnější.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

1 názor na “Vytvořte svou Knihu života”

  1. Pingback: Tvořte svůj Věčný příběh | Výtvarná výchova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *