Kreslení pravou mozkovou hemisférou

Kreslení pravou mozkovou hemisférou – skicář

Tato kniha vám bude sloužit jako takový domácí kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou. Obsahuje cvičení, která vám pomohou rozvinout smysl pro tvary, prostor, odstíny a naučí vás nahlížet věci takové, jaké ve skutečnosti jsou. Součástí cvičení jsou předlohy, jasně formulované návody a šablony. Zjistíte, co je to negativní prostor a jak jej využít v kresbě, vyzkoušíte si kreslení oběma rukama zároveň, naučíte se kreslit jednotlivé části obličeje a vytvořit věrohodný portrét a mnoho dalšího.

Vyzkoušejte si na vlastní kůži, že naučit se kreslit může opravdu každý, stačí jen správně zapojit obě mozkové hemisféry. Trénujte mozek a využijte možnosti, jež vám nabízí.

 

Recenze

Abyste se naučili kreslit, nestačí o tom jen číst knihy – musíte především trénovat a cvičit. A právě proto vznikla tato publikace.  Skicář je určen pro úplné začátečníky a pro všechny, kteří si myslí, že se kreslit nikdy nenaučí. Stejně jako jsme se všichni naučili psát, lze se naučit i kreslit. Je to jen o tom, aby vám někdo ukázal, JAK NA TO, a pak už záleží jen na vás, zda budete trénovat kresbu nebo ne.

Jednotlivá cvičení tvoří domácí kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou (zkr. P. M. H.), který do detailu kopíruje skutečný kurz. Rozdíl je pouze v tom, že kurz stojí přibližně 10 krát víc než tato kniha.  Pokud vás zajímá spíše teorie, sáhněte po publikaci: „Naučte se kreslit pravou mozkovou hemisférou“ od Betty Edwards. Pokud ale hledáte knihu, která vás prakticky provede kreslením P. M. H, DOPORUČUJI VŠEMI DESETI TUTO KNIHU!!!

V úvodu autorka velmi poutavě zasvěcuje své čtenáře do nenáročné teorie o funkci pravé a levé mozkové hemisféry. Poskytuje konkrétní cvičení, jak vyrovnat hemisféry, jak trénovat a stimulovat mozek například tím, že narušíte rutinní zautomatizované činnosti (změna cesty do práce, výměna rukou při některých činnostech, oblékání se zavřenýma očima). Autorka dále předkládá seznam potravin, které pozitivně ovlivňují činnost mozku.

Po krátkém teoretickém úvodu následuje 26 cvičení respektive kapitol. Levá strana knihy obsahuje stručné a jasné zadání úkolu, potřebné pomůcky (dostupné v každém papírnictví) a přibližnou dobu trvání cvičení. Pravá strana je určená pro vaši kresbu, pracovat však můžete i na samostatný papír. Autorka hned v předmluvě zmiňuje, že pokud si s nějakým úkolem nebudete vědět rady, lze jí napsat e-mail. Též uvádí webové stránky, kde lze najít na autorku jak kontakt, tak i ukázky kreseb z jejich kurzů.

První čtyři cvičení jsou bez tréningu (portrét, ruka, židle, skicování předmětů), od 5. cvičení se přechází na kresbu P.M.H. V knize najdete tato cvičení: dva obličeje proti sobě, zrcadlové podepsání psacím písmem, kresba ruky, přičemž se díváte jen na svou ruku nikoliv na papír; nácvik stínování, kreslení negativních prostorů, kresba vzhůru nohama (po 1 cm odkrýváte a kreslíte obrácený obrázek, díky tomu kreslíte to, co vidíte), přenášení bodů na papír. Hlavní důvod, proč lidé chtějí poznat taje kreslení pravou mozkovou hemisférou je, aby pak dokázali zachytit člověka podobající se předloze, proto se kniha nejvíce zaměřuje na portrét. Autorka vás do detailu provede kresbou jednotlivými částmi obličeje – oko s obočím, nos, uši, ústa, vlasy, vousy, přičemž očím je věnováno nejvíce stránek, protože ty se kreslí u portrétu vždy jako první a díky nim na vás z papíru začne vykukovat známá tvář. Následuje kapitola o kresbě celého portrétu, která už spíše obsahuje zajímavé tipy, jak přenést fotografii na papír, jaké používat materiály na konkrétní části obličeje, jak mít ořezanou tužku, jakými materiály a kde roztírat apod.  Poslední cvičení se mě osobně zdají být trochu vytržená z kontextu, neboť hned za portrétem bez jakékoliv souvislosti máte za úkol nakreslit rychlovarnou konvici, jablko, banán. Závěr knihy předkládá ukázky prací účastníků z kurzů kreslení.

V minulosti jsem absolvovala kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou, díky tomu mohu potvrdit, že kniha přesně koresponduje s obsahem semináře a pokud budete poctivě plnit jednotlivá cvičení, vystačí vám tento skicář.  Ne všech 26 cvičení jsou náplní praktického kurzu, ale kniha obsahuje všechna cvičení a to i v pořadí, v jakém jsou na seminářích zadávána. O pár řádek výše jsem tučně označila ta, která jsme na dvoudenním semináři dělali. Na závěr mé recenze si dovolím ukázat moje 3 dílka nakreslená na kurzu. Kreslit sice umím, ale nikdy se mi nepodařilo zachytit přesnou podobu člověka, a proto jsem se začala zajímat o kreslení P.M.H. a mohu potvrdit, že díky tomuto postupu v knize to skutečně zvládnete.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *