Vnímejte svět kreativně

Vnímejte svět kreativně

Vnímejte svět kreativně – Jak se dívat, propojovat a tvořit

Jak často si všimnete textury natřené zdi nebo vůně v domě vašich přátel? Uvědomujete si pocity, které to ve vás vyvolává? Propojte pozorování s emocemi a v praktických kreativních cvičeních objevujte nové možnosti, jak se dívat na svět okolo.

Prozkoumávání a procvičováni vlastní kreativity je proces. Nejsou zde žádné testy, které by ověřovaly vaši úroveň pokroku, žádné známky, žádné složené či neúspěšné zkoušky – pouze vytrvalá hra a experimentování.

Umělkyně a lektorka Philippa Stanton vám pomocí rad, tipů, cvičení a příkladů z vlastní praxe napomůže vnímat všemi smysly, propojovat je, pozorovat barvy nebo do kreativního vývoje zapojit tak obyčejnou věc, jako je nudění se.

„Nuda je nezbytnou součástí kreativního procesu a neměli bychom ji opomíjet. Naše mysl je neustále připoutána, často k našim elektronickým zařízením, a konstantní proud podnětů nenechává žádný prostor pro zahálčivé myšlenky. Kdo ví, kolik báječných nápadů nám už takhle uteklo, zatímco jsme hráli videohry nebo brouzdali sociálními sítěmi? Říká se, že vědec Galileo se kdysi nudil během mše v Pise. Začal tedy měřit dobu kmitání obrovského lustru v katedrále za pomoci vlastního pulsu. Díky své zatoulané mysli tak vynalezl způsob, jak měřit čas.“

 

Recenze

Ve chvíli, kdy od knihy neočekávám nic zvláštního, tak mě svým obsahem velmi překvapí, stejně tak to bylo u této publikace. Důvodem, proč jsem si ji vybrala, byla líbivá titulní strana a první věta v anotaci, která ve mně vzbuzovala potřebu vědět víc: Jak často si všimnete textury natřené zdi nebo vůně v domě vašich přátel?“

A co se mi na knížce líbilo, když jsem ji skutečně držela v ruce? Velmi příjemný formát padnoucí přesně do ruky, styl i velikost písma, přehlednost textu, pastelová barevnost fotografií vzbuzující svou tématikou i barvami k okamžité představivosti a chuti tvořit; dále citáty, které jsou zakomponovány v celé knize a vždy tematicky korespondují s danou podkapitolou.  Pokud se do knihy začtete, zjistíte, že text autorky je velmi čtivý, příjemný, psaný v ich-formě. Díky tomu, že autorka ve svých pojednáních zapojuje vlastní poznatky, znalosti z historie, zmiňuje malíře, filmy, kde se s motivem můžeme dále setkat, nám přirozeně nabízí další možnosti, kde hledat inspiraci. Taktéž to svědčí o jejím hlubokém rozhledu v oboru. Textu je v knize přiměřeně, není psán nikterak odborně, abychom mu neporozuměli.

Myslím, že si o knize uděláte největší představu, pokud vám naznačím její obsah. Jedná se o publikaci plnou úžasných cvičení/úkolů od začátku do konce pro rozvíjení vaší kreativity. Pojďme si některá cvičení ve vybraných kapitolách přiblížit.

  • Plán, praxe a překážky – navštívit dvě místa ve vašem bydlišti, kde jste ještě nebyli; pozorovat tající kostku.
  • Pozorování – pozorovat stíny, která vrhají stropní světla a odrazy v kalužích; ochutnat něco, co jste nikdy nejedli; projít ulici, kterou jste nikdy neprošli; počítat různé druhy povrchů pod nohama – asfalt, kočičí hlavy.
  • Textura a wabi sabi – nasbírat 20 abstraktních snímků různých textur.
  • Barvy – sbírat venku/doma všechny příklady od jedné barvy, na které nám padne zrak a vytvořit z nich sbírku.
  • Smysly a synestezie – sběr smyslových zážitků – vůní, chutí, dotyků a zvuků.
  • Atmosféra a nicnedělání – pozorovat páru horkého čaje, dívat se po celou dobu z okna než se čaj ochladí, při pití i dopití.
  • Světlo a stín – sbírka stínů pomocí fotoaparátu.
  • Kompozice – vybrat něco čeho máme hodně (propisky, příbory, nářadí, ponožky, suché listí), rozhodit předměty, přemisťovat je a skládat.

Zpočátku jsem si myslela, že je kniha určena jen výtvarníkům, kteří ztratili múzu pro tvorbu. Mýlila jsem se. Kniha je určena všem, kdo hledají kreativitu ať už pro psaní, hudbu, fotografování, vymýšlení nápadů pro své projekty i děti. Dále si myslím, že by si knihu měli prostudovat bez rozdílu všichni dospělí, aniž by chtěli svou kreativitu rozvinout. Jsou zde jednoduché nápady, které vás maximálně motivují se skutečně dívat na svět okolo vás se zaujetím, všímat si jeho nepatrných krás, prožívat ho všemi smysly, stejně tak jako jsme to dělali kdysi, když jsme byli dětmi.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *