Tvořte svůj Věčný příběh

Tvořte svůj věčný příběh

Tvořte svůj Věčný příběh

Rozviňte svůj výtvarný styl pomocí kreativních projektů inspirovaných pohádkami.

Věčný příběh je soubor plný výtvarných projektů inspirovaných pohádkami, lidovými báchorkami a klasickými literárními díly od uznávané mixed media výtvarnice Tamary Laporte, autorky Knihy života.

„Jak si můžu vybudovat svůj vlastní výtvarný styl?“ je otázka, kterou Tamara slýchává často na svých kurzech a která ji přivedla k vytvoření této knihy. Spolu s osmi dalšími umělkyněmi připravila cvičení rozdělená do několika kapitol, ve kterých se seznámíte s příběhem, jeho symbolikou a konkrétními možnostmi, jak směřovat k rozvoji vlastního stylu.

Zkoumejte zkušenosti, pocity a nápady, které rozdmýchají vaši vášeň. Přizpůsobte si motivy a vizuální prvky tak, aby byly opravdu vaše vlastní. Naučte se být neustále otevření inspiraci, zapojit ji do své umělecké praxe a tvorby. Objevte strategie, jak pracovat se svými obavami a soustředit se na umění. Najděte správnou cestu, jak se vyrovnat s negativní kritikou a překážkami, které vám brání v osobním rozvoji. Užívejte si radost z vývoje vaší tvorby a stylu. Naučte se vyprávět svůj vlastní příběh skrze umění, aby se vaše přání – stát se umělcem, jakým jste vždy chtěli být – stalo skutečností.

 

Recenze

Od Tamary Laporte vlastním knihu: Vytvořte svou Knihu života, jejíž recenzi naleznete na tomto odkazu.  Další její titul jsem identifikovala na první pohled díky jejím jemným pastelovým kresbám specializující se převážně na ženské postavy. Kniha: „Tvořte svůj věčný příběh“ je v některých bodech podobná té předcházející, a to v rozvoji svého stylu, používání velmi specifických výtvarných pomůcek, výtvarných netradičních technik a podrobným vedením při kresbě konkrétního obrazu. Předchozí autorčina kniha mě příliš neoslovila, ale to nebyl důvod dát autorce navždy KO.  A co mě zaujalo na této knize? No přece pohádky, které provází životem každou maminku i učitelku pracující s malými dětmi.

Autorka radí kapitoly nepřeskakovat, aby nám neunikly klíčové prvky procesu vývoje vlastního stylu. Domnívám se však, že je přeskakovat trochu můžeme, neshledala jsem mezi nimi zásadní návaznost. Ač je hlavním cílem knihy objevení vlastního stylu prostřednictvím pohádek, celá kniha je koncipována v dodržování pokynů lektorů při kresbě konkrétního motivu. Autorka chce, abychom přesně reprodukovali obrázky v knize tvořené různými technikami a až následně nechali zaznít svůj vlastní projev při kresbě vlastního obrázku vycházející ze stejné pohádky. Souhlasím, že je dobré se v něčem inspirovat od jiných umělců, ale ne reprodukovat tah po tahu každou uměleckou práci téhož autora. Pravdou je, že ne všechny projekty lektoruje autorka, díla jsou i od jiných umělkyň pracující s jinými technikami, ale s dost podobnými motivy a popravdě by se mi příliš nechtělo malovat tolik panenek.

Výtvarné pomůcky, se kterými autorka pracuje, jsou velmi speciální média, která málokdo najde ve svém výtvarném šuplíku. Ani já nemám takového instrumenty doma – a co teprve začátečník, který začíná hledat svůj vlastní styl? Kniha se dělí na 4 hlavní kapitoly.  Každá kapitola obsahuje 1-2 kreativní cíle, které nás stimulují pro vytvoření vlastního stylu (např. vybrat prvky, které se nám líbili, přivlastnit si je, pozměnit a v následné malbě je opakovat) a 4 lekce = pohádky. Celkem v knize najdeme 16 známých pohádek (Červená Karkulka, Bambi, Alenka v říši divů, Locika, Princezna Husopaska, Malá mořská víla, Šípková Růženka, Děvčátko se sirkami, Ledová královna, Mulan, Zlatovláska a tři medvědi, Blodeuwedd, Petr Pan, Kráska a zvíře, Žabí princ, Nerozhodný drak). Oceňuji to, že každá pohádka začíná stručným popisem děje, kdo je jejím autorem, z jakého století pochází, různými konci pohádek, co do příběhu chtěla umělkyně prostřednictvím malby přinést. Další přibližně 4 stránky obsahují podrobný slovní i vizuální popis, jak dílo krok za krokem vznikalo. Oceňuji uspořádanost, přehlednost, podrobnost, pochopitelnost při vysvětlování.

Když jsem četla název knihy a anotaci, očekávala jsem něco jiného. Nechci však ostatní potencionální čtenáře od publikace odradit. Při tvoření mám už svůj vlastní styl, nerada do puntíku kopíruji práce druhých, proto mi kniha nebyla blízká. Ale vy, co začínáte a vedení krok za krokem je to, co hledáte a potřebujete, tak si knihu v knihkupectví vyhledejte a prolistujte se v ní. Třeba zrovna pro vás bude tím pravým ořechovým.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *