Vládci pekla

  • Výtvarný záměr: vymodelovat tvář čerta, zaměřit se na charakteristické prvky a jeho výraz
  • Výtvarná technika/postup: keramika – modelovaný reliéf z plátu
  • Pomůcky: keramická hlína terakota, plastová podložka, plátěný hadr, váleček, miska jako šablona, nádoba na vodu, šlikr, ploché štětce, jídelní vidličky a nožík, nástroje pro dekorování – špejle, staré fixy, kousek pytloviny/kari sítě apod.;  ubrus
 

Motivace a hra

  • PH: Divoký čertovský tanec – V každém z nás je něco zlobivého. Na divokou hudbu si zatančíme čertovský tanec. Až bude naše tělo vydováděné, zaměříme se na obličej.
  • Masáž hlavy: Rostou nám rohy? – Děti se hladí prsty ve vlasech, lehce se škrabají a hledají, jestli se jim náhodou neklubou na hlavě růžky.
  • Mimika obličeje – Jaké výrazy a grimasy používají čerti? Když se takto vžijeme do čertí kůže, budou se nám čerti snadněji tvořit.

Realizace výtvarné činnosti

V MŠ bohužel nevlastníme pec na výpal, i přesto nás neodradilo s keramickou hlínou pracovat. Sice budou reliéfy méně odolné a ochudí se o možnost glazování, ale děti baví především kontakt s hlínou.

Každé dítě dostane kus hlíny velikosti pomeranče. Děti si zpracují hlínu mačkáním do koule, položí na hadřík a silou dlaní ji částečně zploští a vyválí ji válečkem do plátu silného přibližně 1 cm. Plastovou misku položí na plát a nožíkem kolem misky vyříznou kolečko, které bude tvořit základ pro obličej. Mokrým prstem uhladí okraje a případné nerovnosti na plátu. Ze zbytku hlíny tvoří detaily obličeje.

Modelováním kuliček, válečků, hadů tvoříme jednotlivé části obličeje. Ty však můžeme nakreslit špejlí. Vše lepíme řádně šlikrem (hlína + voda na konzistenci jogurtu), aby nám po zaschnutí části neodpadaly. Nejlépe obě části poškrábeme vidličkou nebo nožíkem, natřeme šlikrem a přilepíme na plát.  Pokud hlína bude v některých místech popraskaná, namočíme si prst do vody a uhladíme. Čertíka dozdobíme prorytím špejlí, vidličkou a drobnými otisky, na které použijeme brčka, fixy, pytlovinu, kari síť atd. U dětí dohlížíme především na poctivé lepení, uhlazení popraskané hlíny a na příliš úzké a dlouhé vlasy/rohy/jazyky, které by se mohly zlomit.

Vládci pekla

Závěr

  • ReflexeDěti vyplazují jazyk jako čerti podle toho, jak moc se jim daná aktivita líbila.
Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *