Velikonoční zajíčci

  • Výtvarná technika (postup): prostorová tvorba
  • Pomůcky: toaletní ruličky, hnědá tempera, nádoby na temperu, ploché štětce, tvrdý hnědý papír, světle růžový papír (měkký), nůžky, tužka, lepidlo Herkules, lepidlo v tubě, pohyblivé oči dekorační, šablony uší, nohou (viz níže), aranžovací lýko, vata, ubrus
 

Motivace a hra

K symbolům Velikonoc patří velikonoční zajíček, který dětem nosí vajíčka. Starým zvykem je honit „velikonočního zajíce“ – hledat ukrytá vajíčka po zahradách a domech. Kromě básničky můžeme děti zasvětit do mimikrů zvířat (= Proč je zajíc hnědý?) a zahrát si známou hru: Zajíček v své jamce.

Zajíčkova koleda (Josef Kožíšek)
Hody, hody, doprovody,
já jsem malý zajíček,
utíkal jsem podle vody,
nesl kopu vajíček.
Potkala mě koroptvička,
chtěla jedno červené,
že mi dá lán jetelíčka,
a já řekl: „Ne ne ne!“
Na dvorečku za potokem,
mám já strýce králíčka,
tomu nosím každým rokem
malovaná vajíčka.
Hody, hody, doprovody,
já jsem malý zajíček,
dojdu-li tam bez nehody,
dám mu kopu vajíček. 

Realizace výtvarné činnosti

Šablona zajíček

Nezředěnou hnědou temperou si obarvíme toaletní ruličku (pouze z vnější části) a necháme zaschnout. Mezitím si děti vystřihnou šablony vyobrazené níže (1x hnědé uši, 1x hnědé nohy, 2x růžový vnitřek ucha). Lepší je, když šablony na tmavý karton obkreslí učitelka, a to černým Centropenem kvůli viditelnosti. Růžové vnitřky přilepíme na hnědé uši a ty pak upevníme lepidlem „Herkules“ do vnitřní části ruličky. Nohy připojíme tak, že si téže lepidlo naneseme na spodek ruličky a tu poté položíme na nohy. Následně lepíme pohyblivé oči, nakreslené a vystřižená ústa a nos. V konečné fázi si děti ustřihnou 2-3 kousky lýka, které upevní lepidlem mezi nos a ústa zajíčka.  Kousek vaty zmuchláme do kuličky a přichytíme lepidlem v zadní dolní části ruličky (ocásek).

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

1 názor na “Velikonoční zajíčci”

  1. Pingback: Velikonoce | Výtvarná výchova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *