Tvary ovoce

  • Výtvarný cíl: výtvarná hra s otisky houby namočené v barvě
  • Výtvarná technika (postup)tupování přes šablonu
  • Pomůcky: temperové barvy, kelímky na vodu, molitanové houbičky, šablony ovoce, čtvrtky formátu A4, lepící guma, tužky, nůžky, ubrus
 

Motivace a hra

Dětem ukážeme ovoce, které budeme ochutnávat (jablka, hruška, kiwi, ananas, mandarinka, banán, hroznové víno). Ovoce dáme do hmatové krabice. Dostali jsme chuť večer na ovoce, ale protože je tma, nic nevidíme a musíme ovoce nahmatat. Dokážeme ho poznat podle tvaru? Děti sedí v kruhu, podávají si postupně hmatovou krabici a učitelka vyzve dítě, aby vyndal z krabice např. hrušku. Jistě všichni ví, že ovoce i zelenina obsahuje vitamíny, které pomáhají našemu tělu být zdravé. Málokdo však ví, že veškerá zelenina i ovoce mají tvar podobný orgánům, které pomáhají uzdravit. Vlašský ořech vypadá jako mozek a mozek je přesně to, čemu ořech prospívá. Dále hroznové víno-plíce, rajčata-srdce, mrkev pro rozkrojení oči, fazole-ledviny.

Realizace výtvarné činnosti

Děti si vyberou jednu z šablon ovoce, obkreslí si jí na čtvrtku a vystřihne. Malým dětem dáme již vystřižené šablony. Učitelka před činností vystříhá šablony ze čtvrtky, abychom dětem nabídli na výběr z různých druhů ovoce (jablko, hruška, jahoda, třešeň, ananas, banán) v závislosti na tom, jaké téma s dětmi probíráme, šablony pro jablko a hrušku naleznete v příloze.  Vybranou šablonu si předškoláci obkreslí i vystřihnou, u mladších dětí lze dětem předložit již vystřižené šablony. Na zadní stranu šablony si děti připevní několik kousků lepící gumy, aby se šablona v průběhu tupování nepohybovala po papíře. Dítě si položí šablonu na bílou čtvrtku formátu A4 a pokud se jim umístění líbí, přitlačí na ní a tím ji dočasně upevní.

Každá houbička bude mít svou nádobu s barvou z důvodu nechtěného promíchání barevných tónů. Houbičku jemně přitiskneme do nezředěné tempery, otřeme přebytečnou barvu o okraj kelímku a tupujeme. Dobré je houbičku na papír více přimáčknout, nesnažit se o rychlé otisky, které nezachytí texturu houby. V místech, kde se stýká čtvrtka se šablonou, se snažíme o tmavší barvu z důvodu jejich pozdějšího vyniknutí. Při práci šablonu přidržujeme, aby se nám neposunula. Po dokončení práce opatrně ovoce odlepíme a výtvory necháme zaschnout.

Závěr

Jaký orgán vám připomíná tvar jablka, hrušky? Na co by mohli být užitečné pro naše zdraví?

5/5 (1)

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *