Trénink hodného psychopata – Jak zvládat život, místo aby nás život ovládal
Chcete si vyzkoušet, jak využít svého vnitřního psychopata, abyste lépe řídili vlastní život a získali z něj co nejvíc? Mnoho z nás dosahuje úspěchu, ale platí za to vysokou cenu. Jako bychom běhali v křeččím kolečku vnějších závazků a povinností. Pod tlakem umíme zabrat. Ale co kdybychom onu zbraň, kterou nám život klade na spánek, vzali do rukou a obrátili ve svůj prospěch? Nemusíme se přitom stát někým patologickým, ale prostě jen využijeme strategie psychopatů tak, aby z toho mělo prospěch nejen naše okolí, nýbrž i my sami.
Psycholog Dutton a elitní voják McNab se ve své příručce pojednávající o tom, jak se stát hodným psychopatem, zaobírají se rozmanitými oblastmi života (práce, odpočinek, zdraví, vztahy, čas, životní úkoly) a nabízejí konkrétní, praktické a přehledné kroky na cestě k spokojenějšímu životu.
Recenze
Ani si nepamatuju, kdy naposledy mě první stránka vtáhla takto do „děje“, že jsem knihu přečetla jedním dechem až do poloviny.
Očekávala jsem teorii – samozřejmě nepříliš zábavnou. Mýlila jsem se! Text ukazuje na různých životních situacích, jak se s lehkostí dají vyřešit. Kniha je psána jako rozhovor dvou dobrých přátel debatujících o životě “u sklenky piva”. Objevují se hovorové občas trochu vulgárnější výrazy, které jsem nepovažovala za nikterak škodlivé. Text je psán vtipně, nesmírně poutavě, konkrétní problémové situace jsou často ukazovány na humorných a vždy pochopitelných příkladech. Čtenář není z knihy vyloučen, autoři mu průběžně pokládají otázky na zamyšlení, jako kdyby s nimi seděl u jednoho stolu. V knize nenajdeme žádnou extra omáčku kolem, jen konkrétní příklad za příkladem.
Kdo je pracovně vytížený a zároveň si uvědomuje, že vlivem nedostatku času zanedbává sebe, svou rodinu a chtěl by MEZI PRACÍ A OSOBNÍM ŽIVOTEM DOSÁHNOUT ROVNOVÁHY, aniž by se něčeho vzdal, tak tuto knihu zařaďte do své povinné literatury! Na prvních stranách mě zaujal odstavec, kdy si má každý z nás představit, že žongluje s 5 míčky – peníze, rodina, zdraví, přátelé a duchovno. Práce je gumový míček, co se vždy odrazí nazpět, ale všechny ostatní koule jsou skleněné, které když upustíme se nenávratně odřou nebo rovnou rozbijí. Věřím, že každému po této větě dojde, o co je potřeba nejvíce pečovat.
Knížka radí nic neodkládat, vykonat povinnosti hned ideálně bez velkého přemýšlení. Uvědomíte si, že denně většina z nás promrhá mnoho času neustálým sledováním emailové pošty (a nejen jí) a zároveň se dozvíte, jak lze tímto ušetřit čas, energii i duševní zdraví. Zjistíte také, jak sebe přirozeně motivovat v práci k rychlejšímu výkonu bez zbytečného protahování. Snahou je totiž pracovat CHYTŘEJI, nikoliv usilovněji. A jak na to vám kniha na mnoha příkladech ukáže.
Knížka je prokládána jakýmisi citáty od známých osobností, které souvisí s daným tématem a jsou zároveň velmi poučné, např:
„Když máš nějaký nápad, neser se s tím. Pusť se do toho! Protože někdo už na tom dělá.“
„Pokud je naléhavé všechno, tak není naléhavé nic.“
Druhá část se týká práce a třetí kvalitou sociálních vztahů. I zde si odneste mnoho tipů, které se vám budou do života hodit. Věděli jste, že pokud chcete, aby si někdo něco zapamatoval, tak to musíte říct na začátku nebo na konci? Víte, jak se pozná falešný úsměv? Jak správně byste měli podat ruku? A věděli jste, že vám je víc sympatický člověk, co je vám něčím podobný? (vzhledem, svými koníčky, bydlištěm, životním příběhem)
Pokud potřebujete a chcete stíhat všechno, ale sami si uvědomujete, že nejvíc nestíháte právě sebe a rodinu, tak za mě tahle knížka za přečtění stojí.