Suchý pastel – Portréty

Suchý pastel – Portréty 

Kreslete a malujte se zkušeným lektorem. Umělec, pastelista, Michal Janovský vám prozradí, kteří slavní umělci pastel používali, co všechno s ním lze vytvořit, zda se musí pastel rozmazávat a spoustu dalších věcí. Do knihy zahrnul své bohaté zkušenosti, které doposud získal vedením workshopů zaměřených na techniku suchého pastelu, a především vlastní praxí.

Provede vás začátky, výběrem vhodných pomůcek, podkladu, ukáže vám, jak portrét začít, načrtnout, rozvrhnout proporce, poradí se stínováním, nanášením vrstev pastelu a výběrem odstínů. Najdete zde postupy, jak nakreslit jednotlivé části obličeje, různé typy vlasů, vousy, jak nejlépe ztvárnit mladou pleť nebo vrásky.

Suchý pastel - portréty

Recenze

Kniha vyšla začátkem listopadu 2018 a jejím autorem je malíř Michal Janovský, který se věnuje práci se suchým pastelem se zaměřením na portréty. Pokud by vás kniha zaujala, a navíc byste si chtěli zkusit kreslit pod vedením tohoto malíře, vyhledejte si jeho internetové stránky a přihlaste se na 2 denní kurz konající se v různých městech po České republice, kde Vás p. Janovský povede krok za krokem při kresbě pastelového portrétu (stejně jako v knize).

Publikace je zhotovena v pevné vazbě a obsahuje 200 stran tištěných na kvalitním voskovém papíře. Asi nejvíc mě zpočátku odradila malá velikost písma, do kterého se nejednomu nechce začíst. Naproti tomu ukázky fotografií ukazující vznik kreseb krok za krokem jsou dostatečně velké. Neboť ale knihu mám posoudit celkově, nelze přeskočit text a prohlížet si pouze obrazovou dokumentaci. Po přečtení několika vět mě samotný text velmi překvapil. Je psán příjemným jazykem, popis a vysvětlování u kreseb je opravdu srozumitelné pro každého. Navíc díky tomu, že je autorem Čech (a tím si mě i vlastně kniha více získala), jsou všechna předkládaná média sehnatelná v našich výtvarných obchodech. Cílem knihy není, aby vás autor naučil kreslit a malovat pastelem, ale poradil jak na to, aby urychlil váš vývoj.

Kniha je rozdělena do 6 kapitol. V první kapitole autor představuje různé druhy pastelů a jejich užití, uvádí další nezbytné pomůcky i podklady, na které lze kreslit (papír, MDF deska). Druhá kapitola se zaměřuje na výběr fotografií, kompozici, skicování, šrafování, stínování, techniky pastelem, teorii barev, detailní proporce obličeje.  Třetí a čtvrtá kapitola tvoří nejrozsáhlejší kapitoly této knihy.

Za nejcennější považuji třetí kapitolu. Najdete v ní opravdu krok za krokem, jak detailně nakreslit pastelem jednotlivé části obličeje (oko, ústa, nos, ucho). Za významnou podkapitolu považuji tu věnující se vlasům i různým účesům, které jsou v mnoha jiných publikacích opomíjené. V kapitole taktéž najdete krok za krokem popsané a vyfotografované detailní kresby portrétů, a to mladé dívky/muže, staré ženy /muže a dítěte. Čemu však v této kapitole moc nerozumím, je její obsahové členění. Střídá se zde kapitola pojednávající o kresbě jedné části těla a následuje kresba portrétu. Bylo by jistě vhodnější a přehlednější se nejprve věnovat částím obličeje a následně portrétové kresbě. V podstatě, vše co potřebujete vědět o kresbě portrétu pastelem, najdete v této kapitole. Všem, kdo si knihu koupí, doporučuji opravdu číst text u fotografií, protože autor popisuje, jakou barvu použít první, druhou, třetí; co nakreslit nejdříve, na co si dát pozor. Pokud se budete držet doprovodného textu, získáte pocit, že díky tomuto podrobnému popisu i názorných fotografií, musíte na poprvé vystřihnout umělecké dílo.  Čtvrtá kapitola se věnuje již konkrétním portrétům, kde jsou zachyceny i známé osobnosti jako Arnold, Leonardo da Vinci, skulptura Dia. Kresba portrétů zde již není tak podrobně popsána jako u předchozí kapitoly.

Poslední dvě drobné kapitolky předkládají tipy a rady, jak si ulehčit práci především při zkopírování předlohy na papír, jak najít správný odstín, jak odstranit chyby nakreslené pastelem, jak fixovat obraz, typy skel pro zasklení a galerii autora.

Koho pastel láká a nechápe, jak jím lze věrohodně vystihnout tak drobné detaily na obličeji, určitě do této knihy nahlédněte a sami zjistíte, že to není tak těžké, jak se zpočátku zdá – což je myslím se vším.

5/5 (1)

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

1 názor na “Suchý pastel – Portréty”

  1. Pingback: Realistické portréty tužkou | Výtvarná výchova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *