Mandaly sebepoznání

Mandaly sebepoznání – Výklad mandal pomocí testů a cvičení

Vyznáte se v sobě, ve svých náladách a pocitech? Není snadné identifikovat, co právě prožíváme, co se s námi děje. Zažíváme různá období spjatá s životním cyklem, ročním obdobím, životní situací… a právě teorie velkého kruhu mandaly všechna tato období a spojitosti obsahuje. Výklad mandaly se opírá o cyklus o dvanácti fázích propojený s ročními obdobími, znameními zvěrokruhu, přirozeným přírodním cyklem, cyklem života. Pomocí symbolů, barev a linií, které do mandaly vložíme, dokážeme rozpoznat, v jaké fázi se nacházíme a co je pro nás momentálně důležité.

Spojením teorie velkého kruhu mandaly a pracovního sešitu je tato kniha zcela unikátní. Nejde jen o sebepoznání a analýzu, zároveň ale mandala v této knize neznamená jen šablonu pro vybarvování. Pomocí mandal můžeme relaxovat, vložit do nich svůj stres nebo tvůrčí podněty. Koncept mandaly je společný mnoha kulturám a náboženstvím, projevuje se v architektuře, výtvarném umění, je naší přirozenou součástí, a tak vezměte tužku a pastelky a nechte jej rozvinout. Jako přílohu najdete v knize kartičky se symboly, které můžete využít při práci s mandalami.

Mandaly sebepoznání

Recenze

Mandaly slouží jako prostředek pro relaxaci a sebepoznání, které jsou takto využívány v arteterapii. Za zakladatele výkladů mandal je považován C. G. Jung, na jehož práci navázala terapeutka Joan Kellogg, která vytvořila MANDALOVÝ DIAGNOSTICKÝ TEST. Vše co objevila, najdete právě v této knize doplněné o poznatky z autorčiny praxe. Je vhodné říct, že autorka, Zuzana Řezáčová Lukášková jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem. Pokud chcete tento test absolvovat pod odborným vedením, navštivte: https://www.centrum-mandala.cz.

Přiznám se, že jsem nikdy nebyla fanouškem mandal ani zentangle. Kniha mě lákala především tím, že se dozvím, jak lze číst z mandal. Kniha pro mě byla na poprvé nesrozumitelná, nevěděla jsem, co se po mě při vybarvování a kresbě přesně žádá. Proto jsem navštívila výše zmíněný web, abych trochu více pronikla do problematiky, porozuměla výkladu a mohla Vám knihu přiblížit. Pokud jste na tom podobně jako já, ale opravdu chcete prostřednictvím nich poznat sebe samu, doporučila bych vám nejprve projít kurzem/webinářem a až následně koupit knihu, díky níž pak můžete analyzovat sama sebe kdykoliv to budete v životě potřebovat. Pro ty, co drobné zkušenosti máte, Vám kniha otevře nový pohled na mandaly, protože je v tomto směru opravdu jedinečně zpracovaná.

Joan Kellogg rozdělila tisíce mandal na 12 typů, které provázala vývojovou psychologií a s životním cyklem. Kromě práce s mandalami vám autorka poradí, jak je propojit s numerologií, tarokem, astrologií, zentanglem. V každé z 12 kapitol (12 fází mandalového kruhu) najdete 2 mandalové předlohy, 2 zendaly, zentanglový vzorník, přehled symbolů, které můžete vložit do své mandaly, několik otázek k zamyšlení, cvičení a tipy na tvoření i krátkou relaxaci. Kapitoly mají všechny stejnou strukturu, proto je snadné se v nich rychle zorientovat. Pracovat s knihou lze různě – buď si vyberete kapitolu podle vašeho aktuálního tématu, podle kalendářního měsíce anebo nakreslíte vlastní mandalu, podle testu na konci knihy provedete její analýzu a na základě toho zjistíte, na jakou kapitolu se máte zaměřit, což se mi jeví jako nejlepší varianta. Každá kapitola obsahuje mnoho informací o dané fázi s jejími pozitivními i negativními aspekty a záleží jen na vás, na jaké se zaměříte.

Podle názvu kapitol není ihned zřejmé, na co přesně se tematicky zaměřují – vysvětlení naleznete přímo v kapitolách, anebo ve stručném přehledu na konci knihy. Osobně jsem knize porozuměla až díky analýze mandal s názorným příkladem na konci knihy.  I teď po několikátém listování nevím, jak s mandalami v jednotlivých kapitolách pracovat, aby mi něco o sobě dokázaly říct. Obsahují doprovodný text, na jakou náladu/pocit se máte naladit a následně začít kreslit, ale mám pouze vybarvovat? Nebo zaplnit prázdná místa nabízenými vzory z kapitoly? Nebo můžu volit libovolné zentangle? V tomto směru je pro mě kniha nejasná.

Myslím, že je vhodné všem budoucím čtenářům knihy přiblížit, jak probíhá analýza vaší originální mandaly.  S nakreslenou mandalou otáčíte dokola až do chvíle, kdy si řeknete, z tohoto úhlu je to ono. K mandale vypíšete symboly (např. spirálky, trojúhelníky, šestilistá květina) a ke každému symbolu připíšete asociace (spirály – cesta, pohyb, zapletení, vír událostí). Můžete i vypsat barvy, které převažují a i k nim vymyslet asociace. (Zde bych vytkla to, že kniha neobsahuje teorii o tom, co jednotlivé barvy symbolizují v pozitivním i negativním smyslu, ani význam barev ležící vedle sebe, které je taktéž pro analýzu důležité). Následně se začnete zaměřovat na to, co je uprostřed, jaké převažují symboly/barvy a přečteme si, co jsme si napsali do asociací.  Pak zařadíme svou mandalu do fáze/fází velkého kruhu mandaly podle nakreslených symbolů (jejich seznam najdeme v příloze). Pokud zjistíme, že dva symboly patří do stejné fáze, měli bychom se zaměřit na danou fázi. Může se stát, že symboly z fází leží naproti sobě v kruhu- i to má svůj význam.

Na závěr bych objasnila pojmy, se kterými v recenzi pracuji a které se hojně v knize objevují:

  • Zentangle – metoda kreslení, kdy se užívají jednoduché strukturované vzory a vytváří se tak zajímavé obrázky
  • Zendala – mandala vyplněná zentanglovými vzory
Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *