Hravé básničky pro kluky a holčičky 

Hravé básničky pro kluky a holčičky

Hravé básničky pro kluky a holčičky 

Koncepce knížky vychází z tetralogie básniček, které již v Portále vyšly (Rozpustilé básničky, Dovádivé básničky, Šikovné básničky, Veršované rozcvičky). Hravé básničky pro kluky a holčičky rozvíjejí přirozenou komunikaci dětí předškolního věku. Básničky jsou propojené s gesty, která v každodenním životě běžně používáme. Gesta jsou jednoduchá, snadno srozumitelná a usnadňují vzájemné dorozumívání. Kromě toho rovněž urychlují rozvoj řeči a mají pozitivní vliv na rozvoj pohybových dovedností, myšlení i představivosti. Děti se díky nim učí poznávat svět a lépe si uvědomují souvislosti.

 

Recenze

Kdo zná předchozí autorčiny tituly, netřeba mnoho představovat. Barevná knížečka v příjemném menším formátu s  pevnou vazbou, která svým vzhledem i provedením koresponduje s předchozími čtyřmi autorčinými publikacemi. Za zmínku stojí, že kniha nemá obsah pro rychlé vyhledávání konkrétních básniček.

Každý pedagog ví, že pokud básničku či písničku propojí s pohybem, děti si ji daleko rychleji osvojí a navíc je učení veršů baví daleko víc než klasické recitování. Ne vždy však dokážeme každou říkanku propojit s vhodným pohybem a občas nám schází zásobník s těmito básničkami svázanými se znakováním. Tato knížka nám nabídne hned 42 takových básniček.

Nejvíce má kniha uplatnění pro rodiče a pedagogy pracující s nejmladšími dětmi. Básničky jsou zvládnutelné s dětmi od 2 let. Předškolní děti zpravidla již pohyb k naučení básní nepotřebují, ale i ti ocení, když je občas naučíme kratší básničku spojenou s pohybem.  V knížce převládají básničky s 6-8 verši s rýmem sdruženým aabb. Tento rým je pro děti nejjednodušší a dobře se jim tedy verše učí. Není bohužel v dnešní době pravidlem, že každá báseň pro malé děti tento rým má. Básničky jsou autorské, tudíž zcela nové, vtipné a snadno zapamatovatelné. Každé básničce patří celá dvoustrana. Na pravé straně nalezneme barevnou ilustraci doprovázející  básničku a levá strana obsahuje text básně. Na slova v básni označená červeným písmem je vázán konkrétní pohyb, který nalezneme hned pod básní, který autorka velmi podrobně vysvětluje jak slovním popisem, tak ilustrací na kreslených postavičkách. Pohyby jsou velmi jednoduché a pochopitelné. Tematicky jsou básničky rozdílné. Nejsou řazeny abecedně, ani podle témat, či ročního období. Pro vyhledávání musíte v knize hledat. Nejvíce jich je však o zvířátkách (myšák, včelka, brouček, lední medvědi, slon, pejsek, zajíc, lev, tučňák, hrošík, vlk atd.), lidských činnostech a povoláních (stříhání, hvězda, rybář, plavec, loupežník, činka, pletení, lechtání), najdeme zde však i básně o jídle, dopravních prostředcích, počasí a přístrojích.

2/5 (1)

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *