Realistická olejomalba

Realistická olejomalba

Tvorba úchvatných realistických děl vám leží u nohou.

Rozhodně netvrdíme, že realistická olejomalba není náročná. Naopak, musíte se připravit na tvrdou dřinu, dny odříkání a strádání. Ale stojí to za to! Pod dobrým vedením se vaše snaha zúročí. Naučíte se potřebné kroky k tomu, abyste byli schopní realistické obrazy skutečně vytvářet. Získáte technické znalosti týkající se přípravy plátna, podkladových vrstev, různých typů olejomalby, druhů médií. Od základních prvků budete pokračovat až k tvorbě celého uměleckého díla.

Publikace se soustředí především na zátiší, protože malba zátiší je základ, na kterém se naučíte všechny důležité aspekty – stíny, odlesky, perspektivu, světelné efekty atd. Naučíte se také malovat květiny a vyzkoušíte si i trochu netradiční portrét. Na závěr si pro vás Honza připravil pár rad do uměleckého života a také inspirativní galerii. Máte se na co těšit! Tak přijměte výzvu a nechte se pohltit olejomalbou.

Realistická olejomalba

Recenze

Pro publikaci jsem se rozhodla na základě jejího obsahu. Spíš než malba konkrétních motivů mě zajímalo, jak si připravit podklad, jaké konkrétní pomůcky jsou pro olejomalbu potřeba, jak s barvami pracovat a čím se olejomalba fixuje, aby vydržela desítky let stále stejná. Jistě každého potěší pevná vazba knihy i to, že je autorem Čech, který čtenářům zmiňuje média dostupná v našich obchodech. Realistickou olejomalbu určitě neberte jako oddychovou literaturu, kterou si přečtete u televize. Nové termíny, informace budete potřebovat pořádně vstřebat. 

V prvních dvou kraťoučkých kapitolách nás autor zasvěcuje do dvou odlišných technik olejomalby; objasňuje, jak by měl vypadat ateliér, proč mít dostatek štětců různých šířek a typů, jak poznat nekvalitní plátna i k čemu se používá u olejomalby terpentýn. Podrobně zpracovanou kapitolu o barevné teorii, míchání barev využijete při malbě jakýmkoliv médiem. Na jednu stranu autor používá odborné pojmy, avšak záhy vždy vše vysvětlí jak slovně, tak i na fotografiích. Získáte zde znalosti o valérech, stínech na předmětech, sytosti i teploty barev a světla a jejich vzájemného působení.  Autor neopomněl ani na nezbytnou součást olejomalby, podmalbu, která vyžaduje náročnější přípravu. Pokud si budete chtít odnést z kapitoly co nejvíc, budete potřebovat maximální koncentraci i čas.

Nejrozsáhlejší kapitolu tvoří praktické ukázky. Jak jsem už naznačila na začátku své recenze, nejsem velkým nadšencem ukázek krok za krokem, protože zpravidla nikdo nekopíruje při své tvorbě přesný motiv autora a navíc využívá svůj vlastní postup práce. Avšak někdo potřebuje vidět, jak postupně vzniká celé umělecké dílo a pro toho je kapitola určená. Praktické ukázky jsou plné fotografií převažující nad textem, což je více než vhodné. Určitě se tu dozvíte i pár užitečných rad a triků, které vám usnadní práci při vlastní tvorbě. Mimo toho oceňuji, že autor natočil krátká výuková videa při přípravě plátna, při malbě motivů objevující se v této knize a zveřejnil je na svém youtube kanále.  

 Víc než praktické ukázky mě oslovila poslední kapitola s návody a radami, jak poznat dobře napnuté plátno, jak ho přebrousit a našepsovat, aby bylo hladké; jak přenést kresbu na plátno, z jakých barev provést podmalbu, jak čistit štětce i jak naolejovat a nalakovat obraz, aby se neleskl i nežloutl.

Pokud se chcete po technické stránce vzdělat v olejomalbě, s nákupem knihy neváhejte. I když se jedná o teorii, tak se publikace hezky čte. Jestliže bych přeci jen měla na knize najít i nějaké to mínus, tak by se jednalo o poměrně malé písmo v celé publikaci a absenci tabulky barev s jejich přesnými názvy – autor totiž mnohdy používá odborné názvy barev (např. kadmium červené, umbra pálená), ale ne každý si umí představit jejich odstín.   

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *