Pop-up skládanky

pop-up skládanky

Pop-up skládanky – Prostorové pohyblivé papírové modely

Fascinující a zábavné skládání z papíru. Když otevřete stránku knihy a něco se na ní hýbe, vždycky to vzbudí úžas. Je to překvapující… vzrušující… jednoduše kouzelné! A baví to děti, stejně jako dospělé.

Vstupte do kouzelného světa pop-up skládanek a dalších ručně vyráběných papírových výtvorů. Autorka knihy Helen Hiebert vás provede materiály, pomůckami a základními principy pop-up skládanek a pohyblivých modelů. Poznáte např. souběžné sklady, šikmé sklady a otočná kolečka. Budete se bavit výrobou pop-up náušnic, papírového akordeonu, panoramat, kolotoče, tunelové knihy, loutky štěněte a mnoha dalších projektů. Papír je snad nejdostupnějším a nejobyčejnějším materiálem k tvoření. Přesto z něj mohou vzniknout fascinující díla.

Kniha Pop-up skládanky vás naučí, jak vyrobit interaktivní papírová díla, která se budou všem líbit. Ke každému projektu najdete v knize šablonu k okopírování nebo vystřižení. Kniha také zahrnuje jedinečný přehled výrobků slavných pop-up umělců, jejichž krásné skládanky vám budou inspirací pro vaše vlastní úžasné pohyblivé papírové modely. Nebojte se zapojit do tvorby i děti, dětská představivost skýtá množství nevšedních nápadů.

 

Recenze

Pop-up skládanky: prostorové pohyblivé papírové modely jsou takové skládanky, které se objeví ve skladu či přehybu listu papíru poté, co jej čtenář rozevře. Jistě jste se již setkali s pop-up skládankami na papírových blahopřáních, v dětských knihách, kdy některé výjevy byly umístěné na pohyblivé záložce/otočném kolečku a jejím popotahováním/otáčením se jednotlivé části měnily.

Hned na začátku recenze bych podotkla, že samozřejmě lze pop-up tvorbu realizovat s dětmi, ale týká se to spíše starší věkové skupiny (2. stupeň ZŠ, SŠ). Skládanky jsou založené na přesnosti, práci s pravítkem, kružítkem, malými nůžkami, řezákem, kterými provádíte průniky do papíru, a proto je tato technika méně vhodná pro práci s mladšími dětmi. Pro ty z Vás, které pracují s mladšími dětmi, má tato kniha také své využití. Díky návodům se naučíte pop-up vánoční/valentýnská/velikonoční přání, nebo si zhotovíte didaktickou pomůcku k tématu rodina, bydlení, město.

Začátek knihy objasňuje pojmy, které se následně objevují v knize při tvorbě jednotlivých pop-up skládanek (vnější/vnitřní sklad, záložka, zářez, zásuvný otvor, hřbet, rýha), nechybí samozřejmě ani fotografická ukázka. Dále  v knize najdete základní materiály a nástroje potřebné k tvorbě (barevné papíry, nože, podložky, děrovačky, pravítka, lepidla, kružítko, kreslící potřeby, guma apod.). V zásadě se jedná o takové materiály a nástroje, které každý doma má a pokud by vám něco chybělo, pořídíte je v každém papírnictví.

Praktická část knihy seznamuje čtenáře nejprve se základními sklady, řezy, ohyby, z kterých se následně vychází při složitějších skládankách. U každé  skládanky je šablona na celou stránku, kterou je možné i vytrhnout (druhá strana je barevná bez textu/fotografií). Celkem na třech skládankách si tak osvojíte základní principy, ze kterých pak vycházíte při následném tvoření.

Druhá kapitola obsahuje již konkrétní výrobky. Na levé straně najdete fotografii hotového výrobku, na pravé pak potřebný materiál, slovní popis činnosti (neobsahuje vyfocené jednotlivé kroky). K veškerým výrobkům máte k dispozici šablony na konci knihy, které si okopírujete. Kniha vás naučí skládat papírové náušnice, babylonskou věž, harmonikovou knihu, panorama města, valentýnská přání, robota, rozkvetlou květinu, kolotočovou knihu, draka, maňáska štěně i vytvoření pop-up skládanky ze skutečné fotografie první banky (fotografie obsažena také v příloze).

Třetí část je tvořena galerií skládanek známých/méně známých umělců, jejichž díla Vás mohou v něčem inspirovat ve vlastní tvorbě. Nicméně se jedná už o velmi náročné skládanky, ke kterým žádné šablony k dispozici nejsou.

Technika, kterou určitě využijí jak dospělí, tak i starší děti bez náročnosti na materiál, nástroje i výtvarný talent. Jediné co potřebujete, je trpělivost, pečlivost a chuť do práce.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *