Perníčky z perníkové chaloupky

  • Výtvarný úkol: dekorovat polystyren (=perník) obráceným koncem štětce, hotový perník umístit na společnou Perníkovou chaloupku
  • Výtvarná technika (postup): tisk z polystyrénové matrice
  • Pomůcky: měkčí polystyrenová deska, řezák, pravítko, tužky, úzké štětce, grafický váleček, plastová/skleněná deska na válení barvy, hnědý tiskařská barva, čtvrtky
 

Motivace a hra
  • Hádanka: O jakou pohádku se jedná? – Dnes se budeme zabývat pohádkou, ve které hraje důležitou roli nějaké cukroví. Pokud děti váhají, můžeme jim dát tuto hádanku:
    • Zabloudily děti v lese, Mařenka se strachy třese, Jeníček ji vede, to ještě svede. Najednou chalupa, Mařenka nedutá. Celičká z perníku, zatáhli za kliku. Babina s lopatou má kočku chlupatou. Děti však vyhrály, na babu vyzrály.
  • Společné převyprávění pohádky – učitelka uchopí klubíčko vlny a začne vyprávět pohádku: „Žili, byli tatínek a maminka, kteří měli dvě děti – Mařenku a Jeníčka.“, hodí klubíčko dalšímu dítěti, to řekne pouze jednu větu a pošle klubíčko dál. Děj pohádky se rozvíjí jako klubíčko vlny.
  • Představa o zdobnosti perníčků – děti zavřou oči a představují si, jak by mohl být perníček ozdoben, co by na něm mohlo být.
Realizace výtvarné činnosti

Pokud máte k dispozici polystyrenové misky, tácky nebo víčka z krabiček na potraviny, odstřihněte jim zaoblené okraje, aby zůstala prostřední rovná část. Výhodou tohoto polystyrenu je, že se do něho díky jeho měkkosti dá rýt tužkou i propiskou. Při této lekci byla využita fasádní polystyrenová deska o tloušťce 2 cm, která je tvrdší a perle obsažené v ní se při rytí trochu drolí, proto si nelze dovolit detailní vzory. Na fasádní polystyren si děti však mohou předkreslit tužkou dekor a obrácenou stranou štětce vypichovat nakreslené linie.

Na destičce si rozválíme hnědou tiskařskou barvu a na matrici ji nanášíme grafickým válečkem. Nabarvenou matrici položíme na bílou čtvrtku. U polystyrénové matrice z tácků použijeme polévkovou lžíci, se kterou přejíždíme po matrici.  U silných polystyrénů tlačíme na celou plochu dlaněmi. Průběžně můžeme nahlédnout pod okraj papíru, zda není někde potřeba ještě přitlačit. Vyryté linie budou po tisku bílé. Matrici i tisk necháme zaschnout.

ukázka použité polystyrénové matrice (vlevo) a tisku (vpravo)

Závěr

Perníčkům vzniklé tiskem ostřihneme bílé okraje a umístíme je na střechu perníkové chaloupky jako tašky s mírným překrýváním. Perníkovou chaloupku lze vytvořit malbou na balicí papír/karton. Můžeme si vytvořit i prostorovou perníkovou chaloupku z velké kartonové krabice a na její střechu použít perníčky z polystyrénové matrice.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *