Od hádky do pohádky

Od hádky do pohádky – Jak se Honza a Hanča naučili řešit konflikty

Honza a Hanča jsou nerozlučná dvojka dvojčata. I když si hodně pomáhají, umí se také pořádně pohádat. Ať už o hračky, nebo o to, kdo půjde jako první na jedinou houpačku na hřišti. Řešením jejich konfliktů je nejprve provádí máma a táta. Pomáhají si přesýpacími hodinami, hozenou korunou či kreslením. A když Honza Hanči nepůjčí svůj meč, ona si zkrátka vyrobí svůj vlastní, originální. Nakonec má máma takovou důvěru ve své děti, že je nechá, ať si spory řeší samy. Zvládnou to i bez její pomoci? A co vy? Co byste poradili Honzovi a Hanči při jejich hádkách? Dokážete se u vás doma inspirovat jejich příběhy? A co dělat, když dohoda není možná? Vydejte se se dvěma raubíři na cestu k větší rodinné pohodě!

Recenze

Kdo má doma dvě a více dětí, jistě zná hádky o hračky, kdo se bude první houpat, kdo otevře dveře, kdo vybere knížku, kdo ponese tašku, kdo zhasne světlo atd. Dospělý se pak většinou dostává do role soudce, který musí kolikrát spor mezi sourozenci rozřešit. Existují ale možnosti, jak se domluvit bez pláče a hádek.

Knížka: OD HÁDKY DO POHÁDKY předkládá jakýsi návod pro rodiče, jak kreativně vyřešit konflikty mezi dvěma a více dětmi.  Příběh pojednává o dvojčatech Honzovi a Hance, kteří jsou na sebe milí, hrají si spolu, pomáhají si, ale ne vždy ve všech situacích. Na každé dvoustraně řeší sourozenci mezi sebou běžně známý konflikt a autorka navrhuje čtenářům, jak se spolu dohodnout i za pomoci různých pomůcek (přesýpacích hodin, mince, stužek, lístečků). Nejprve řešení navrhuje v knize maminka a poté si ho už vymýšlí Honzík s Hankou – tento počin by mohl děti motivovat, aby si řešily spory v životě také samy. Nanečisto si to mohou zkusit v knize, kdy na konci jsou 4 další neshody a děti mají přijít na to, jak by je vyřešily.  

Nedlouhá knížka s pevnými leporelovými listy je téměř nezničitelná.  Primárně je určena pro děti od 3 do 6 let, ale díky převládajícím ilustracím bych se jí nebála nabídnout i dětem mladším, které dokáží děj z ilustrací také částečně vyčíst. Textu by se mohlo zdát pro některé méně, ale proč psát zbytečnou omáčku kolem. I na pár řádcích dokázala autorka jasně vysvětlit, o jaký konflikt se jedná a jak ho vyřešit.

Knížka je určena pro rodiče podobně starých dětí. Nápady ale mohou hravě využít i pedagogové pracující s předškolními dětmi. Tematicky originální knížka, která pomůže dospělým při řešení neshod mezi dětmi.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *