Nesmělost

Nesmělost

Znáte odpověď, ale neodpovíte, tančíte rádi, ale nejdete si zatančit… Ať už je za tím strach z výsměchu nebo hlubší pochyby o sobě, nesmělost či stydlivost je jako krunýř, který člověku brání ve svobodném pohybu. A je mnohem častější, než by se na první pohled mohlo zdát. V návaznosti na vězeňskou studii Philip Zimbardo zkoumal do hloubky téma nesmělosti a sám říká, že je to pro něj „nejdůležitější věc, jakou kdy udělal.“ Díky autorovým poznatkům z výzkumu i jeho praktickým doporučením se může čtenář naučit vlastní nesmělost poznat, pochopit a překonat.

Recenze

Ač jsem společenská, mezi přáteli komunikativní, vím o sobě, že jsem i nesmělá. Ve škole jsem kdysi málokdy zvedla ruku, i když jsem znala odpověď, před sympatickými muži sklápěla zrak k zemi. Doma zpívám nahlas, ale na veřejnosti by se mi rozklepal hlas, stejně tak mám problém začít mluvit před velkým publikem. Kniha je určena pro ty, co si uvědomují, že jsou nesmělí a chtěli by se to naučit odbourat.

Ač kniha neobsahuje žádné odborné výrazy, citace, je psána přívětivým jazykem, nečetla se mi zrovna nejlépe. Zpozorovala jsem, že jsem občas přestala vnímat text, měla tendenci přeskočit pár řádků, a to se mi u knih tak často nestává. Vinu dávám formulacím slov ve větě, která vznikla nejspíš vlivem překladu knihy.

První část se snaží čtenářům objasnit, co nesmělost je. Jakým konkrétním obtížím ostýchaví lidé čelí, kde vzniká, jak komplikuje lidské i sexuální vztahy a v co může vyústit či čemu vést, pokud se neřeší. Samozřejmě má ostýchavost i některé své pozitivní stránky, ale převládají negativa, která lidem berou svobodu v mezilidských vztazích, nesmělí se vyhýbají činnostem, které by rádi dělali, ale bojí se ukázat své schopnosti, a proto například nedostanou práci svých snů, partnera.

Někdo zažívá nesmělost jen při různých situacích, někdo neustále. Autor v knize nabízí několik autentických příběhů, na kterých ukazuje, jak nesmělost dokáže ohrozit naši svobodu. Pozitivem je, že se dá s nesmělostí pracovat a o tom je druhá část knihy. Ta nabízí nespočet konkrétních způsobů, cvičení, jak se naučit sociální dovednosti, jak změnit pohled na nesmělost i na sebe. Díky prvopočátečním cvičením se zamyslíte nad svým životem, nad činnostmi, které vykonáváte rádi i neradi, nad svými vlastnostmi. Uvědomíte si, čeho se vlastně bojíte, co vás činí nesmělými a pokusíte se stanovit plán vedoucí k odbourání nesmělosti.

Pokud si text jen pasivně přečtete a aktivně neprovedete, kniha vám moc nepomůže. Mnoho cvičení není těžkých, časově náročných a není určeno, že je nutné provést všechny. Nepotřebujete k tomu nikoho jiného než sebe a odhodlání to zkusit. 

Kdyby se mi publikace hůř nečetla, považovala bych ji za velmi cennou, tímto musím knihu zařadit do takového průměru.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *