Aktivujte svou psychickou odolnost

Aktivujte svou psychickou odolnost – zvládání životních výzev

Psychická odolnost je vlastnost, kterou v dnešním světě opravdu potřebujeme. Pomáhá nám vypořádat se s nesnázemi, které nás potkávají. Je mocnou zbraní, díky níž překonáme i ty největší výzvy svého života. A co je na ní nejlepší? To, že ji můžeme budovat, ať jsme jakéhokoli věku.
Autorka představuje 12 základních dovedností, které potřebujeme k aktivaci své psychické odolnosti. V každé kapitole najdete kromě krátkého popisu dané schopnosti také různá cvičení, aktivity a samozřejmě též příklady ze života lidí, kteří procházeli něčím podobným jako vy. Každá dovednost v sobě pojí techniky známé z kognitivně-behaviorální terapie, pozitivní psychologie a intervence zaměřené na řešení.
Knihu uvítají lidé se zájmem o téma psychické odolnosti a zvládání životních výzev.

Recenze

Každý se v životě pravidelně setkává se situacemi, které jsou pro něj psychicky náročné. Pro někoho více, pro někoho méně. Knížka by vás měla naučit základní dovednosti, které vám pomohou zlepšit kvalitu života. Je určena pro každého, kdo chce zlepšit svou duševní pohodu, ač už trpí závažnými obtížemi nebo nikoliv. I když vychází z různých terapeutických metod je psaná srozumitelným jazykem, bez odborných výrazů a je proto pochopitelná pro běžného člověka. Navíc je skutečně čtivá.  

Kniha je rozdělena do 12 kapitol/schopností, které se snaží autorka ve vás aktivovat. Jedná se o: sebevědomí, pozitivní myšlení, regulace emocí a všímavost, sebepéče, komunikace a vyjednávání, zvládání stresu a úzkosti, vnímání hněvu, sociální vazby a zdravé vztahy, zdravé tělo i mysl, řešení problémů a flexibilita, rozvíjení smyslu a účelu, zvládání krizí a ztrát.

Každá kapitola obsahuje objasnění pojmu, proč lidem chybí daná schopnost, zamyšlení nad otázkami pro zjištění, zda se vás toto téma týká, jak dané schopnosti rozvíjet, témata k diskusi, úkoly k procvičování vedoucí k posílení dané schopnosti, skutečné příběhy dospělých i autorky, shrnutí kapitoly. Kapitoly můžete procházet každou zvlášť dle toho, která vás zajímá, pracovat na nich postupně podle momentální potřeby. Nepředpokládá se znalost kapitoly předešlé.

Kniha mě obohatila o poznatky jako: naučit se poděkovat, když mě někdo pochválí, dávat si sama kladné zpětné vazby i za maličkosti, jak se uklidnit nebo povzbudit pomocí smyslů, jak si předem nepřipouštět něco negativního a být tak víc šťastná.  Naopak mě upozornila, abych neskákala lidem do řeči, volila jinou formulaci vět, která druhého neurazí ba naopak v něm vyvolá pocit opačný. Věřím, že každý z vás v knize objeví několik situací, se kterými se ztotožní a dostane odpovědi, jak dané schopnosti v domácích podmínkách rozvíjet a lépe je zvládat.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *