Domino

 • Výtvarný záměr: vlastnoručně vytvořit hru, kterou mohou hrát děti spolu s dospělými
 • Výtvarná technika: odlévání z minerální pryskyřice NatuResin
 • Pomůcky: minerální pryskyřice NatuResin, voda, silikonová forma pro výrobu domina, kuchyňská váha, speciální barvy do minerální pryskyřice, akrylové barvy, štětec

Motivace

 • Počítání může být i zábava (vysvětlování) – Při učení počítání ukážeme dětem, že počítání může být zábava a hodí se jim, když chtějí hrát s kostičkami domina. U domina totiž počítáme, kolik je teček na jedné straně kostičky na stole a hledáme k ní stejné číslo u svých kostiček.
 • Ukážeme dětem, jak vypadá domino (ukazování) – seznámíme děti s dominem, které už doma máme, nebo najdeme obrázky na internetu a nabídneme jim možnost vlastnoručně vytvořit takovou hru s použitím takových barviček, které se jim líbí.
 • Hrací kostka vs. Domino (porovnání) – Stejně jako jsou na hrací kostce tečky, které můžeme počítat jsou tečky i na dominu. Vysvětlíme dětem, že domino jsou vlastně takové placaté hrací kostky.
 • Skládání tvarů (více využití jedné hry) – domino dítě nemusí využít jen na jeden účel, z kostiček si může poskládat různé tvary a vyhrát si samo, pokud zrovna nechce počítat ani si hrát s dospělými.

Realizace výtvarné činnosti

 1. Připravte si silikonovou formu pro odlévání domina.
 2. Na váhu umístěte kelímek (papírový, plastový, silikonový…) a odvažte potřebné množství vody a NatuResinu podle informací z obalu.
 3. Směs důkladně míchejte, dokud nebude hladká.
 4. Obarvěte ji a nalijte do připravené formy. Můžete jí obarvit více barvami a dosáhnout tak zajímavých efektů.
 5. Nechte směs ztvrdnout, obvykle je možné kostičky opatrně vyjmout z formy už za 1 hodinu.
 6. Tečky a rozdělovací čárky, které jsou do odlitků vytlačené z formy vybarvěte akrylovými barvami. Po zatvrdnutí hmoty a vyjmutí z formy si děti pocvičí přesnější vybarvování teček akrylovými barvami. K tomu můžou použít buď tenký štětec, špejli nebo podobný nástroj, který je zrovna po ruce.

Děti získají díky silikonové formě velmi přesnou představu, jak budou kostičky domina vypadat. Jejich úkolem je namíchat hmotu NatuResin podle návodu a dále jí obarvit a nalít do formy podle svého uměleckého cítění. Kreativitě se meze v barvách nekladou, ale vysvětlíme dětem, že by všechny kostičky měly mít víceméně stejnou barvu, aby se díky výrazným rozdílům jednotlivých kostiček nedalo podvádět.

Jednou z hlavních výhod minerální pryskyřice NatuResin je její bezpečnost. NatuResin neobsahuje škodlivé látky, jako jsou ftaláty, které mohou být škodlivé pro zdraví dětí. Navíc se jedná o hypoalergenní materiál a není potřeba použít ochranné pomůcky. Děti mohou s NatuResinem pracovat samostatně a bez obav.

Další z výhod NatuResinu je snadná manipulace. Hmota po odlití rychle ztvrdne, což znamená, že hotové domino je připraveno ke hře během několika hodin, ale zároveň máte dostatek času na výrobu a hmota vám netvrdne pod rukama.

Závěrečná činnost

 • Domino je připravené k hraní.
 • Hrát ho můžete jako společenskou hru, nebo si z něj může dítě samostatně skládat různé tvary.
 • S NatuResin máte mnoho možností pro výrobu s dětmi a určitě nemusíte skončit jen u domina. Podívejte se na další formy a vyrobte krabičky, tácky nebo 3D figurky. Všechny potřebné materiály najdete na www.resinstudio.cz.
Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *