Enkaustika

Enkaustika – Malování horkým voskem

Enkaustika, výtvarné využití horkých barevných vosků, je technika s tisíciletou tradicí. Její evropské (moderní) pojetí doznává v posledních několika letech velké obliby zejména díky novým pomůckám, které se objevily na trhu. Enkaustika je oblíbená pro svou jednoduchost, zájemce nemusí mít předchozí výtvarné zkušenosti. Dá se využít pro malování obrázků a přáníček i pro zdobení prostorových objektů (kraslic, krabiček, ozdob…). Kniha je určena zájemcům o zajímavé výtvarné techniky, využijí ji i lektoři výtvarných kurzů a učitelé výtvarné výchovy.
Markéta Lukáčová je výtvarnice, pořádá kurzy malby na hedvábí a dalších výtvarných technik a také vede výtvarný ateliér Světluška. V nakladatelství Portál vyšly její knihy Vánoční inspirace  a Mámo, táto, tvořte se mnou!.

Enkaustika

Recenze

Autorka se ve své knize zaměřuje na podrobné seznámení s technikou a na její praktické využití v různých projektech. Jedná se o velmi čtivou a nenáročnou knihu na pochopení pracovních postupů. Enkaustika je vhodnější pro dospělé, ale v jednodušší formě ji lze využít i s dětmi. Je však potřeba zvýšený důraz na bezpečnost práce, neboť by mohlo dojít k popálení. S dětmi by se však jednalo o čistě experimentální zkoumání techniky s pokusy o některé tahy s žehličkou.

V poměrně rozsáhlém úvodu se autorka pečlivě věnuje materiálům, nástrojům a dalším pomůckám, které se při enkaustice dají využívat. Radí, jak si uspořádat pracovní místo, upozorňuje na bezpečnostní úskalí, údržbu a úklid. Z této kapitoly bych vypíchla podrobný slovní i obrazový popis enkaustické žehličky, v čem je jiná než běžná žehlička a především ukázka 10 základních tahů žehličkou, díky kterým pochopíte, jak vznikají zajímavé efekty, o kterých jste si do té doby říkali, jak mohly být pouhou žehličkou vytvořeny.

Pokud si techniku chcete osahat a nechcete zatím investovat do speciálních pomůcek, vystačíte si se starou žehličku, s fotografickými papíry či starými křídovými kalendáři a dětskými voskovkami od značky Koh-i-noor. Z knihy pak díky této základní výbavě můžete zkusit především malbu. Pokud byste se však chtěli enkaustice dále věnovat, BEZ SPECIÁLNÍCH POTŘEB SE NEOBEJDETE. Asi nejdůležitější je speciální vyhřívané pero pro malbu detailů, akrylový lak pro fixaci vosku a horkovzdušná pistole, která slévá jednotlivé barvy dohromady. Mezi doplňkové pomůcky pak patří různá tiskátka, přírodní štětce, metalické pudry vytvářející patinu, různé škrabky, stěrky, hřebeny, houbičky, vyhřívaná plotna, tjanting aj., se kterými Vás autorka prakticky seznámí v jednotlivých projektech.

Druhá část knihy vás provede krok za krokem 11 projekty, které ukazují, kde všude se dá vosková malba využít a jaké rozmanité postupy enkaustiky přitom aplikovat. Podle návodů si tak lze vytvořit praktické věci jako šperk, ozdobit skleněnou lampičku, stojan na ubrousky, pouzdro na brýle, polštář. Pro dekoraci si lze enkaustikou ozdobit kraslice, namalovat obraz krajiny, anděla, gejši, rodiny. V mnoha projektech Markéta Lukáčová využívá všechny dostupné pomůcky pro enkaustiku, pracuje s barevnou tiskárnou, scannerem. Při prvotním přečtení pomůcek budete mít možná pocit, že bez nich vůbec nelze enkaustiku dělat. Mnohé pomůcky lze však nahradit jinými, vynechat je. Snahou knihy je se blíže seznámit s touto technikou, jejími možnostmi, inspirovat se a především si ji vyzkoušet. Autorka vyniká schopností vás přesvědčit, že si techniku enkaustiky musíte prostě zkusit.

V závěru knihy naleznete obrazovou galerii od výtvarných umělců, kteří se enkaustikou zabývají. Tudíž lze vidět, že enkaustika je plnohodnotnou výtvarnou disciplínou.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *