Krasavci a krasavice

  • Výtvarný úkol: zkusit si práci s méně tradičními materiály (písek, piliny, semínka), pozorovat a starat se o jednoduchý výpěstek.
  • Výtvarná technika (postup): pracovní činnost
  • Pomůcky: vyfouknutá vajíčka, malé nůžky, permanentní fixy, velikonoční osení/řeřicha, písek, malé kamínky, piliny/vata/zem, plata od vajec, ubrus, nádoba na zalévání, barevné papíry, sešívačka.
 

Motivace a hra

  • Asociační hra: Velikonoce – všechna slova, která nás napadnou na dané téma.
  • Diskuse: Jak slavíme Velikonoce? – tradice, symboly, hry vázající se k Velikonocům.
  • Pohybová hra: Na zajíčky nosící vajíčka – závod ve skupinách, překážková dráha, předávání košíčků s kraslicemi (míčky, víčka).
  • Motivační vysvětlení – ukázka kraslic, seznámení s úkolem práce: Proč krasavec a krasavice? – protože je budeme tvořit z vyfouknutých skořápek, které ozdobíme kresbou, a díky osení panáčkům vyrostou vlasy, které jim můžeme svázat mašlí i zkracovat.

Realizace výtvarné činnosti

Učitelka nůžkami vystřihne na vajíčku otvor. Děti si vezmou jednu skořápku, spodní dírku utěsní kamínkem, aby voda při zalévání nevytékala ven. Aby se vajíčko příliš nekutálelo, na dno nasypeme trochu písku a zbytek vyplníme do ¾ pilinami/zemí/vatou. Na vrch vložíme velikonoční osení. Pokud nemáte tolik času, je vhodnější využít řeřichu zasazenou ve vatě, která roste rychleji a navíc je to skvělá jarní bylinka, kterou mohou děti ochutnávat na chlebu s máslem. Z pšenice nám naopak vyrostou po týdnu dlouhé vlásky, které lze svázat do culíku úzkou stužkou (krasavice) nebo zastřihávat (krasavec). V každém případě platí, že semínka potřebují vlhko, teplo a světlo. Pokud chcete proces růstu urychlit, namočte semena do vody, ty nabobtnají a rychleji vyklíčí.

Až vlasy začnou růst, uděláme panáčkům krk – prstýnek z papírového proužku jako podstavec. Panáčci lépe vyniknou než v platu od vajec. Z počátku zaléváme třeba lahví, po růstu pšenice je pro zalévání vhodnější injekční stříkačka, aby voda nepřetékala přes hranu vajíčka.

Krasavci a krasavice

Závěr

Děti ponaučíme, jak se dále o své velikonoční panáčky doma starat. Po pár dnech si sdělujeme zkušenosti.

 

5/5 (1)

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

1 názor na “Krasavci a krasavice”

  1. Pingback: Velikonoce | Výtvarná výchova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *