Klíče odemykající jaro

  • Výtvarný záměr: zobrazit klíč, který by svým tvarem i barevností odemykal bránu jara
  • Výtvarná technika/postup: malba vodovými barvami, kresba fixem
  • Pomůcky: čtvrtky formátu A4, tužky, vodové barvy, slabé a silné kulaté štětce, nádoby s vodou, ubrus, černé Centropeny
 

Motivace a hra 

Klíče odemykající jaro
  • Diskuse – Jaká věc odemyká jaro? Učitelka následně ukáže obrázek petrklíče, ověření, zda se děti nemýlily. Co ve slově slyšíme? (petr/klíč)
  • PH: Zlatá brána – Zvolíme dvojici, která se postaví proti sobě a spojí ruce nad hlavami (= zlatá brána). Ostatní děti utvoří řetěz, chytnou se oběma rukama za ramena a za zpěvu: Zlatá brána otevřena, zlatým klíčem odemčena. Kdo do ní vejde, tomu hlava sejde. Ať je to ten nebo ten, praštíme ho koštětem“ probíhají dokola zlatou bránou. Na poslední slabiku pustí dvojice tvořící bránu ruce dolů a uvězní tak 1 člena. Ke komu stojí člen zády, ten se zapojí do řetězu a chycený se stává novou součástí brány.
  • Pozorování klíčů, vzbuzení představ – Z krabičky vyndáme rozmanité klíče, upozorníme na rozličné tvary i velikosti. Od čeho by mohl být tento velký klíč? A co tento malý? Tyto klíče odemykaly domy, auta, malé pokladničky, zámky od kol. Jak by ale vypadal klíč, co by odemykal jaro?

Realizace výtvarné činnosti

Hlava klíče může mít tvar obláčku, slunce, květiny, nebo se může jednat o klasický tvar, jehož vnitřek bude zdoben různými motivy a barvami připomínající jaro. Děti si tužkou na formát A4 nakreslí dostatečně velký klíč, který rovnou ozdobí motivy. Na pomoc si mohou ke stolečku vzít libovolný klíč z krabičky. Malbu vodovými barvami uskutečňujeme již po skupinkách. Začínáme výmalbou klíče, kvůli detailním prvkům používáme méně vody, hodně barvy a úzký štětec. Upozorníme při malbě na opatrnost, aby se dvě barvy ležící těsně vedle sebe do sebe nezapíjely. Jakmile je klíč vybarven, vrhneme se na pozadí, kde je pro změnu zapotřebí silný kulatý štětec, hodně vody a méně barvy.  Výkresy necháme proschnout, poté si děti vezmou černý centropen a obtáhnou jím jak obrys klíče, tak veškeré detaily, které si na začátku předkreslily tužkou.

Závěr

  • Odemykání brány namalovanými klíči – Dvě děti utvoří bránu (nebo vytvoříme bránu z velkého kartonu), kterou odemkneme všemi namalovanými klíči. Nakonec všichni projdou bránou do jara.
5/5 (1)

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

1 názor na “Klíče odemykající jaro”

  1. Pingback: Jaro-příroda | Výtvarná výchova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *