Jak se dostat z maléru: Občanskoprávní průvodce pro děti od 8 let
Myslíte si, že není možné, aby se z normálních kluků stali jednoho dne nevědomky zločinci, po kterých pátrá policie? Standovi, Romanovi a Štěpánovi se to právě podařilo. Napadlo je totiž schovat něco, co patří jednomu z nich. Anebo už nepatří? Kluci ještě netuší, že svou nevědomostí způsobili hromadu problémů nejen sobě, ale i svému okolí. Roztočí se kolotoč nedorozumění, průšvihů a starostí. Jedinou cestou z téhle bryndy je pochopit, jak vlastně funguje stát, ve kterém všichni žijeme, a začít dodržovat jeho pravidla. A naopak: nebát se vyhledat a přijmout pomoc státu tam, kde ji potřebují.
Vedle poutavého příběhu trojice kamarádů v knize najdete jednoduše a srozumitelně podané základní informace například o tom, co jsou to úspory a co dluhy, jaké platby jsou povinné a bez kterých služeb se obejdeme, jak vypadá pomoc státu, co jsou to sociální služby, jak funguje policie, k čemu slouží exekuce a jak to vypadá u soudu.
Kniha je určena všem (zodpovědným) občanům od 8 do 100 let.
Recenze
Přiznám se, že ve veřejnoprávní složce se za odborníka nepokládám a domnívám se, že i další dospělí stejně jako já občas v této oblasti tápou. Autorka si toho byla vědoma, proto knihu věkově vymezila od 8 až do 100 let.
„Jak se dostat z maléru“ pojednává o tématech a věcech, které se příliš ve škole neučí, ale v životě jsou velmi důležité. Kniha radí, co si v dané situaci počít a také o lidech, institucích, pravidlech, zákonech, vychytávkách, které mohou v případě nějakého maléru pomoci. Autorka se zabývá bohatstvím a chudobou, příjmy a výdaji, úspory a dluhy, exekucí, splátkami, úroky, inkasem, trvalým příkazem, rozdílem mezi zaměstnancem a podnikatelem, právy policistů, kdo je podezřelý, obviněný, oběť, svědek; co je přestupek, přečin, zločin atd. Pro dospělé se bude jednat v rámci teorie vesměs o opakování, ale budou mít v rukou materiál, kde je vše na jednom místě, dokáží velmi srozumitelným jazykem a čtivým obsahem dětem vysvětlit (=přečíst) tyto pojmy a díky nápadům k přemýšlení, vyzkoušení si ověřit, zda děti těmto náročným tématům rozumí.
Kniha v pevné vazbě je rozdělena do 22 kapitol, které svým názvem vystihují probíranou problematiku. Každému tématu je tak věnováno 4-6 stran. Každá kapitola má stejnou strukturu: oranžový rámeček obsahuje PŘÍBĚH, v zeleném rámečku najdeme ZÁKLADNÍ INFORMACE o tématu a v modrém jsou SLOŽITĚJŠÍ INFORMACE pro zkušenější čtenáře. Bez rámečku pak ještě následuje: K PŘEMÝŠLENÍ, MŮŽEŠ VYZKOUŠET, VTIP, KULTURNÍ OKÉNKO.
Příběh vypráví o třech kamarádech ze školy, kdy rodině jednoho z nich exekutor zabaví majetek. Kluci stihnou tajně vzít herní konzoli k sobě domů, kde už ale byl nalepený štítek: exekučně zabaveno a tím způsobí problém. Vyprávění se točí kolem této rodiny, která musí žít chvíli bez elektřiny, drahého vybavení, tatínek si musí najít brigádu a absolvovat mnoho výslechů na policii včetně konečného soudu. Ale nebojte, příběh má šťastný konec. Příběhy jsou krátké, plynule na sebe navazují a vztahují se svým obsahem k dané kapitole.
Pod bodem: K přemýšlení se převážně schovávají otázky pro děti – Půjčuješ si peníze? Vracíš je? Jaký je to pocit? Co si myslíš o veřejných kamerách? Jaké nejčastější konflikty zákonem mívají děti? Pod oddílem: Můžeš vyzkoušet, děti přiřazují, co zaplatit hned a jaké výdaje musí počkat, na co si půjčit a na co rozhodně ne; sepisují své výdaje; zkouší cviky, které absolvují budoucí policisté; určují, jaká práce je nadprůměrně, průměrně, podprůměrně ohodnocena apod. Kulturní okénko přestavuje pár zajímavostí – jména slavných milionářů a čím si bohatství zasloužili, porovnání starých zákonů s dnešními, kdy v minulosti vznikla elektrika, rádio, televize. Nechybí ani tipy na zajímavé knihy, seriály, aplikace, kde se děti dozví o daném tématu víc informací.
Pokud žádnou podobnou knihu na toto téma zatím nevlastníte a máte doma/v práci školáky, neváhala bych. Určitě si i vy v ní rádi bez dětí občas zalistujete.