Jak počítají koťata

Jak počítají koťata

Jak počítají koťata + CD 

Knížka známého básníka Jiřího Žáčka a hudebního pedagoga a skladatele Pavla Jurkoviče obsahuje téměř 60 zhudebněných básniček, některých již známých, jiných zcela nových. Písničky jsou provázeny půvabnými ilustracemi Stanislava Dudy. Knihu ocení rodiče a pedagogové dětí předškolního a mladšího školního věku. Kniha je doprovázena hudebním CD, které příznivcům hravého světa básní a melodií obou autorů nabízí nahrávku písní z knihy v podání dětských sborů Radost a Pueri Gaudentes.

 

Recenze

Kdo zná Žáčkovi verše, ví, že jsou pravdivé, poučné, plné vtipu a vhodné pro děti předškolního a mladšího školního věku. Pokládám za velmi dobrý nápad tyto texty zhudebnit a zprostředkovat je široké veřejnosti. Zpěvník v pevné vazbě obsahuje verše Jiřího Žáčka, které zhudebnil Pavel Jurkovič a Stanislav Duda ho doplnil o krásné barevné ilustrace, kterými si vás kniha získá. V publikaci najdete 55 písní, z nichž každá je opatřena notovým záznamem, akordickými značkami, výpisem slok a poutavou ilustrací. Z toho je 31 písní nahráno na přiloženém CD, které nazpíval dětský pěvecký sbor. U nahraných písní uslyšíte předehry, rytmické nástroje, zpěv dětí i zvuk klavíru. Písničky, které naleznete na CD, jsou v obsahu zvýrazněny barevně. Jejich samotný seznam s označením pořadí a délky skladby je uveden na konci knihy (pořadí písní na CD ne vždy souhlasí s pořadím v úvodním obsahu). Nahrávky jsou velkým bonusem pro ty, kteří nehrají na žádný hudební nástroj, ale i pro ty, co na hudební nástroj hrají, ale chtějí vědět, jak melodie zní (zda bude pro děti dostatečně poutavá). Nevýhoda je pouze ta, že nejsou na CD nahrány všechny písně ze zpěvníku, neboť skoro u poloviny z nich si opravdu budete muset sednout k pianu a písně si podle not přehrát, abyste slyšeli jejich melodii a na základě toho usoudili, zda jsou pro vás a hlavně vaše děti dostatečně přitažlivé.

Autoři volili do zpěvníku dobrý výběr skladeb, tematicky různorodých, které lze uplatnit v průběhu celého roku. Sborník obsahuje písně známé (Masožravá květina, Pět minut v Africe, O Červené Karkulce), u jiných budete znát text písně (Zelenej se, jedličko; Halí, belí;  Jak počítají koťata), ale většina písniček bude pro vás zcela nová.

Oceňuji rozličnou náročnost písní. Nelze přesně stanovit, pro jakou věkovou skupinu jsou konkrétní písně určené, ale určitě ve zpěvníku najdete písně jednoduché s délkou na 1-2 notové osnovy určené pro nejmenší, tak i písně náročnější na 7-8 osnov s výpisem dalších slok pro starší děti. Co se týká pěvecké a instrumentální náročnosti – jedná se o jednohlasé písně s pravidelným rytmem, kde se střídají čtvrťové a osminové noty, ale objevíme tu i náročnější rytmické motivy – synkopy, trioly či tečkovaný rytmus. Tónový rozsah písní nepřekračuje oktávu, ovšem vyskytuje se mnoho písní, kde nejvyšší tón je až d2, který může být pro menší děti náročnější na zazpívání. Nejčastější tónina písní je v C dur, F dur (1b) a D dur (2 křížky). Některé písně na CD jsou přímo melodicky nakažlivé, jiné se mi zdály nevýrazné, monotónní.Ve zbývajících 24 zhudebněných písní, které nejsou na CD, mě zaujala přibližně třetina z nich.  Jedná se však o můj subjektivní názor, který berte v potaz. Každopádně v této knize objevíte poměrně mnoho nových písní, které si určitě oblíbíte a zařadíte je do svého repertoáru díky vtipnému textu a jednoduché lehce zapamatovatelné melodii, kterou se na klavír snadno naučíte.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *