- Výtvarný záměr: zajímavě dekorovat skutečný list dle své fantazie
- Výtvarná technika/postup: kresba fixou na přírodniny, zentangle
- Pomůcky: podzimní barevné listy, bílý popisovač (např. Decor Pen od Koh-i-nooru)
Motivace a hra
- Vycházka: Sběr barevného listí
- Třídění listů podle druhu (jejich pojmenování, přiřazování skutečných listů k obrázkům) a barev (žluté, žlutozelené, oranžové, červené, hnědé. Které jsou nejčervenější/ nejsvětlejší/nejtmavší?)
Realizace výtvarné činnosti
Pokud listy nasbíráme 1-2 dny před aktivitou, vložíme je do knih, aby nám zůstaly do tvoření ploché. Pro kresbu můžete zvolit libovolný bílý popisovač, který máte k dispozici. Před aktivitou ale zkuste, zda opravdu na přírodniny dobře kreslí (a nepřestane psát během několika tahů). Je vhodné vybírat z popisovačů určených k dekorování různých materiálů (kov, dřevo, plast). Dobrou zkušenost mám s popisovačem Dekor Pen (cena do 30 Kč), kterým děti zdobily tyto listy. Pro inspiraci o rozmanitosti vzorů můžeme sáhnout po kresbách zentangle, které objevíte v omalovánkách pro dospělé. Obsahují jednoduché vzory – čárky, vlnovky, kolečka.
Činnost realizujeme při ranních či odpoledních spontánních hrách, kdy si děti dle vlastního zájmu mohou ozdobit libovolné množství listů.
Závěr
Listy dáváme autorům ihned domů. Na nástěnkách je nevystavujeme z důvodu, že se rychle zkroutí a uschnou. Pro trvalejší uchování artefaktu je možné krajkové listy zalaminovat, ale i přesto ztratí za krátkou dobu svou podzimní barevnost.
Pingback: Plody podzimu | Výtvarná výchova