Co napoví stromoví

Co napoví stromoví

Anička a Honzík jsou dvojčata. Kromě mámy a táty mají taky prima babičku a dědečka s kouzelnou holí špacírkou. Ta je složená ze dřeva různých stromů. Zpočátku oba sourozenci o stromech mnoho nevědí, než jim ale o nich začne dědeček vyprávět. I vy se můžete zaposlouchat do příběhů, které Honzík a Anička s dědou a občas i s babičkou v lese a na zahradě zažili.
Kniha má děti nejen pobavit krásným vyprávěním, ale také je poučit o tom, jak vypadá který strom, kde roste, jaké má listy, jaké roční období předznamenává a v čem je pro nás užitečný. V rozpoznávání stromů dětem pomáhají názorné ilustrace a jednoduché otázky, díky nimž si budou moci jednoduše ověřit, jestli si nově nabyté vědomosti zapamatovaly.


Kniha je určena dětem od 5 let.

Recenze

Od Vladimíry Ottomanské vlastním nejednu knihu a všechny jsou skvělé, proto jsem tušila, že ani s touto nešlápnu vedle. Navíc knihu ilustrovala Eva Chupíková (ilustrátorka dětských knih: Jde sem lesem, Rybí sliby, Štěpánův podivuhodný stroj), takže kdo některou z knih znáte, jsem si jistá, že se vám ilustrace budou líbit.

Hned jak jsem příběh začala číst, říkala jsem si, že mi je povědomý. Nedalo mi to a podívala se na Rok stromů, který taktéž napsala Vladimíra Ottomanská a bylo mi to hned vše jasné (ač ono by si někdy stačilo přečíst anotaci). Kdo už má doma tuto úspěšnou knihu z roku 2020, tak Co napoví stromoví bude jejím příjemným doplněním.

Celý pohádkový příběh je do puntíku shodný i v knize: Rok stromů. V obou knihách se také shodují názvy kapitol včetně jejich pořadí. A proč si případně pořídit i tuto, pokud už máte doma Rok stromů? Kromě pevné vazby je každá kapitola doplněna o názornou ilustraci s vyobrazením daného stromu, jeho listů a plodů. Nechybí i další ilustrace dokreslující děj příběhu. Pro pedagogy bych doporučila knihy obě, maminkám bude stačit pouze: Co napoví stromoví.

Pohádkový příběh vypráví o dvojčatech Aničce a Honzíkovi, kteří tráví čas u babičky a dědy. A protože děda zjistí, že o stromech toho děti moc nevědí, rozhodne se je s nimi obeznámit. Děti se v každé kapitole podrobněji seznámí s jedním stromem, celkem jich poznají 10 (dub, kaštan, líska, jedle, modřín, jasan, bříza, vrba, javor, lípa). Dozví o vzhledu stromů a jejich plodech, místech růstu, léčebných účincích, tvrdosti dřeva, kolik se mohou dožít let, v jaké zemi jsou národním stromem. Pohádkou se děti (i dospělí) obohatí o mnoho nových poznatků. Na začátku každé kapitoly pod ilustrací jsou vepsány 4 věty poskytující odbornější poznatky o stromu, které většinou v příběhu nejsou uvedené. Na konci pak každého příběhu je uvedeno několik otázek (i s odpověďmi napsanými vzhůru nohama), které ověřují, zda si děti zapamatovaly informace z čteného textu.

Knížka, ve které se děti i vy dozvíte, proč je dub tvrdohlavý, kaštan silák, vrba moudrá, nebo jak se hraje na modřín či jaké tajemství ukrývá líska.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *